Τρίτη 1 Μαρτίου 2016

Έτοιμος για την αντεπίθεση ο Ολυμπιακός!!!

Έτοιμος για την αντεπίθεση ο Ολυμπιακός!

Ένας Ολυμπιακός με τρομερή όρεξη στην επίθεση διέλυσε 115-61 την Καβάλα και έδειξε έτοιμος για τη «μάχη» με τη Λαμποράλ Κούτσα, στο ΣΕΦ. Εκτός για προληπτικούς λόγους ο Ντάνιελ Χάκετ.

Ξέσπασε για… όλα ο Ολυμπιακός!

Την κακή εμφάνιση και την ήττα από την Μπαρτσελόνα «πλήρωσε» η Καβάλα, καθώς οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καταιγιστικοί στο ΣΕΦ, συντρίβοντάς την 115-61!

Έξι παίκτες των Πειραιωτών τελείωσαν την αναμέτρηση με διψήφιο αριθμό πόντων, με τους Στρόμπερι και Παπανικολάου να ήταν πρώτοι σκόρερ με 19 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Πρίντεζης έκανε νταμπλ-νταμπλ με 15 πόντους και 11 ριμπάουντ. Από την ομάδα του Στιβ Γιατζόγλου κορυφαίος ήταν ο Κοστόφ με 15 πόντους.

Εκτός δωδεκάδας έμεινε για προληπτικούς λόγους ο Ντάνιελ Χάκετ, καθώς υπέστη ένα ελαφρύ διάστρεμμα, το οποίο όμως δεν προκαλεί ανησυχία και έτσι αναμένεται να αγωνιστεί κανονικά κόντρα στη Λαμποράλ Κούτσα.

Από νωρίς στην αναμέτρηση ο Ολυμπιακός έκανε πιο απλή τη… ζωή του, καθώς μέσω της καλής του άμυνας, αλλά και τον «καυτό» Πρίντεζη ξεκίνησε με ένα 11-2 στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου συνέχισαν με όρεξη για σκορ και θέαμα στο ματς, με την Καβάλα απλώς να… παρακολουθεί και έτσι η διαφορά να πηγαίνει στο +13 (19-6). Έκτοτε, οι «ερυθρόλευκοι» διατηρούνταν χωρίς αντίσταση σε διψήφιο αριθμό και με τον Παπανικολάου να έρχεται ορεξάτος από τον πάγκο, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με το μέγιστο +21 (33-12).

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ο Ολυμπιακός πήγε στο +22 (35-13), αλλά από την άλλη η Καβάλα διατηρούσε την… αξιοπρέπειά της κυρίως χάρη στα τρίποντα (40-22). Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου απάντησαν με φουλ… επίθεση και ποικιλία στο σκοράρισμα, με αποτέλεσμα να σημειώσουν 60 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και τη διαφορά να «παγιώνεται» στους 23 (60-37).

Χωρίς να πιάσει πολύ υψηλά στάνταρ απόδοσης σε άμυνα και επίθεση, ο Ολυμπιακός συντηρούσε τη διαφορά του στα ίδια επίπεδα (64-42) στα πρώτα τέσσερα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Όμως, στα μισά οι «ερυθρόλευκοι» πάτησαν το… γκάζι φτάνοντας αρχικά στο +29 (73-44), περίπου ένα λεπτό πριν τέλος της τρίτης περιόδου πήγαν ακόμη και στο +35 (82-47) με τρίποντο του Στρόμπερι, ενώ το σκορ διαμορφώθηκε στο 83-51.

Η μεγάλη διαφορά έδωσε την ευκαιρία στον Γιάννη Σφαιρόπουλο να αλλάξει εντελώς τα πρόσωπα και τα σχήματα, μοιράζοντας αρκετά το χρόνο συμμετοχής στο τέταρτο δεκάλεπτο. Στον πάγκο έμειναν τα «βαριά χαρτιά» (Σπανούλης-Πρίντεζης), αλλά οι Παπαπέτρου και Παπανικολάου… ενεργοποιήθηκαν επιθετικά και έτσι δημιουργήθηκε ένα… χάσμα ανάμεσα στις δύο ομάδες, καθώς η διαφορά έφτασε ακόμη και στους 54 πόντους (113-59), με το τελικό σκορ να ήταν το 115-61!

Τα δεκάλεπτα: 33-12, 60-37, 83-51, 115-61

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 13 (1 τρ., 8ασ.), Στρόμπερι 19 (4), Μιλουτίνοφ 6, Πρίντεζης 15 (11 ριμπ.), Μάντζαρης 16 (4), Όντομ 4, Χάντερ 10, Παπαπέτρου 8 (1), Μουράτος 3 (1), Αγραβάνης, Παπανικολάου 18 (2), Αθηναίου 3 (1).

Καβάλα (Γιατζόγλου): Λέιζερ 7 (1), Ουίλιαμς 14, ΜακΚί 4, Γκέλιος 2, Κρομά 10 (2), Σταμπουλής 9 (1), Κοστόφ 15 (1), Καλαϊτζίδης, Γιαννακίδης, Λίβας.