Κυριακή 30 Αυγούστου 2009

Τα έκανε όλα στο δεύτερο μέρος...

Ο Βιειρίνια πανηγυρίζει Ο Φιλομένο έδωσε πνοή στην επίθεση του ΠΑΟΚ, ο Βιεϊρίνια έκοβε και έραβε, ο Κουτσιανικούλης ήταν διαρκής απειλή για τους αντίπαλους αμυντικούς και ο "δικέφαλος" του βορρά, αν και έχασε ένα ημίχρονο, δεν συνάντησε πρόβλημα να καταβάλλει την αντίσταση του Λεβαδειακού (3-0) και να ξεκινήσει με το� δεξί το πρωτάθλημα.

Ο Φερνάντο Σάντος αποφάσισε να κάνει την ομάδα του πιο επιθετική, σε σχέση με τα παιχνίδια με την Χερενφέιν, βάζοντας από την αρχή τον Κουτσιανικούλη, ο οποίος κινούταν σε ελεύθερο ρόλο κοντά στον Μουσλίμοβιτς. Επίσης θέση στο αρχικό σχήμα αντί του Πάμπλο Γκαρσία πήρε ο Αμπουμπακάρι, που όμως δεν μπόρεσε να κάνει τη διαφορά στη μεσαία γραμμή.

Η πολύ αμυντικογενής τακτική με την οποία παρέταξε την ομάδα του ο Μόμτσιλο Βούκοτιτς, δυσκόλεψε αφάνταστα την επιθετική λειτουργία των γηπεδούχων, από τους οποίος απουσίασε στο πρώτο μέρος η κίνηση χωρίς την μπάλα, η φαντασία και η ταχύτητα.

Κάποιες ατομικές προσπάθειες του δραστήριου Βιεïρίνια και του Ιβιτς δημιούργησαν τις λιγοστές επικίνδυνες καταστάσεις για την εστία του Μπλάζιτς ενώ για να γίνει αντιληπτή η εικόνα των πρώτων 45 λεπτών, αξίζει να αναφερθεί ότι ο Λεβαδειακός επισκέφτηκε για μοναδική φορά τα καρέ του ΠΑΟΚ στο 30', με το σουτ του Ναπολεόνι να εξουδετερώνεται από τον Χαλκιά.

Στο δεύτερο μέρος όμως η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην. Μια ατυχής στιγμή αποδείχτηκε... βάλσαμο για την ομάδα του Σάντος. Ο Ιβιτς χτύπησε και αναγκαστικά ο Φιλομένο πήρε τη θέση του, με το ξεκίνημα της επανάληψης και το σχήμα του ΠΑΟΚ μετατράπηκε σε 4-4-2. Αυτό ήταν!

Η περιοχή γέμισε, ο Αργεντίνος έδωσε ταχύτητα και ποιότητα στην επίθεση του "δικεφάλου" του βορρά και όλα πήραν το δρόμο τους...

Από το ξεκίνημα, οι ευκαιρίες διαδέχονταν η μία την άλλη, ο Βιεϊρίνια έκοβε και έραβε, μέχρι που στο 62' χρειάστηκε να χριστεί σκόρερ για να λύσει το... γόρδιο δεσμό.

Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι έπαιξαν πολύ καλό ποδόσφαιρο και βρήκαν δίχτυα άλλες δύο φορές. Στο 65', ο Κουτσιανικούλης σέρβιρε για τον Φιλομένο, που με υπέροχο ψηλοκρεμαστό σουτ πραγματοποίησε το 2-0 και επτά λεπτά αργότερα οι ρόλοι αντιστράφηκαν με τον Αργεντίνο να τροφοδοτεί με τακουνάκι τον "Ελληνα Μέσι", που χρίστηκε και αυτός σκόρερ με εξαιρετικό πλασέ.

Όταν ο Λεβαδειακός αποφάσισε να ξυπνήσει και να βγει μπροστά ήταν βέβαια αργά και τίποτα δεν άλλαξε με την ομάδα του Σάντος να ξεκινάει με το... δεξί τις υποχρεώσεις του στο νέο πρωτάθλημα και εκείνη του Βούκοτιτς να γνωρίζει τη δεύτερη ήττα της σε ισάριθμα παιχνίδια, απογοητεύοντας και πάλι.

Η εξέλιξη του αγώνα
1' To παιχνίδι ξεκίνησε
10' Σέντρα του Βιειρίνια από αριστερά, ο Κόλτζος πρόλαβε και έκοψε τον Κουτσιανικούλη, που είχε σηκωθεί για την κεφαλιά
14' Κόρνερ του Βιειρίνια από αριστερά, ο Μαλεζάς σηκώθηκε ψηλότερα από όλους, πήρε την κεφαλιά όμως η μπάλα έφυγε άουτ στην πρώτη ευκαιρία του ΠΑΟΚ στο ματς
15' Γύρισμα του Κουτσιανικούλη από δεξιά, μακρινή κεφαλιά του Βιειρίνια, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια
16' Σουτ του Ιβιτς, άουτ. Ο ΠΑΟΚ έχει αρχίσει και πιέζει
19' Νέα σέντρα του Βιειρίνια, από δεξιά αυτή τη φορά, κεφαλιά του Μουσλίμοβιτς, άστοχη
24' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑΠρώτη κάρτα στο ματς, την πήρε ο Κόλτζος για μαρκάρισμα στον Μουσλίμοβιτς
28' Σουτ του Μαλεζά έξω από την περιοχή, πολύ άστοχο
30' Σουτ του Ναπολεόνι από το ύψος της περιοχής, ο Χαλκιάς έδειξε να αιφνιδιάζεται αλλά μπλόκαρε την μπάλα με διπλή προσπάθεια, στην πρώτη επικίνδυνη επίσκεψη των φιλοξενούμενων στο παιχνίδι
37' Σουτ του Βιεϊρίνια με το αριστερό, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι

46' ΑΛΛΑΓΗΟ Φιλομένο στη θέση του Ιβιτς
47' Σέντρα σουτ του Μπράνκο από αριστερά, η μπάλα στα χέρια του Χαλκιά
49' Κόρνερ του Βιεϊρίνια από δεξιά, κεφαλιά του Μπιζέρα, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια
50' Ο Φιλομένο τροφοδότησε τον Κουτσιανικούλη, που επιχείρησε δυνατό σουτ με το αριστερό από το ύψος της περιοχής όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι
52' Ο Φιλομένο πέρασε κάθετα για τον Μουσλίμοβιτς όμως ο Μπλάζιτς βγήκε έγκαιρα και απομάκρυνε τον κίνδυνο για την ομάδα του
59' Μπαλιά του Κουτσιανικούλη προς τον Μουσλίμοβιτς, που απέναντι από τον Μπλάζιτς σημάδεψε το αριστερό δοκάρι, παρά το γεγονός ότι πλάσαρε όμορφα
60' ΑΛΛΑΓΗΟ Μασάδο στη θέση του Μπράνκο
61' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑKάρτα στον Αμπουμπακάρι για μαρκάρισμα στον Κόλτζο
62' 1-0 ΓΚΟΟΟΛNέα κάθετη μπαλιά του Βιεϊρίνια στον Κουτσιανικούλη, που νικήθηκε από τον Μπλάζιτς στο τετ α τετ όμως ο επερχόμενος Βιεϊρίνια με δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ξεσηκώνοντας την Τούμπα
65' 2-0 ΓΚΟΟΟΛΝέα ταχύτατη επίθεση του ΠΑΟΚ, ασίστ του Κουτσιανικούλη προς τον Βιεϊρίνια, που με υπέροχο ψηλοκρεμαστό σουτ νίκησε τον Μπλάζιτς και πραγματοποίησε
66' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑKάρτα στον Φιλομένο για τον τρόπο που πανηγύρισε
71' Σέντρα από αριστερά, κεφαλιά του Μπάρκογλου με την μπάλα να κοντράρει στο σώμα του Λίνο και να καταλήγει στο δεξί δοκάρι του Χαλκιά
72' 3-0 ΓΚΟΟΟΛO Φιλομένο πάτησε με τακουνάκι για τον Κουτσιανικούλη, που απέφυγε με προσποίηση τον προσωπικό του αντίπαλο και με ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή πραγματοποίησε το 3-0
73' ΑΛΛΑΓΗΟ Μπούσι στη θέση του Ταραλίδη
76' Σουτ του Μπούσι, λίγο μετά την είσοδό του στο ματς, απομάκρυνε ο Χαλκιάς
77' Νέο σουτ του Μπούσι από το ύψος της περιοχής, έδιωξε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ
79' ΑΛΛΑΓΗΟ Σαβίνι στη θέση του Μπιζέρα και ο Βερόν στη θέση του Μουσλίμοβιτς
80' Ο ΑΛΛΑΓΗΟ Μπαλβορίν στη θέση του Σερζίνιο
81' ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑΚάρτα στον Μαλεζά για καθυστέρηση
84' Σουτ του Βιεϊρίνια έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι