Κυριακή 30 Αυγούστου 2009

Πρώτη νίκη η Εβερτον

Ο Λέιτον Μπέινς με πέναλτι στις καθυστερήσεις δίνει τη νίκη στην Εβερτον Εστω και με πέναλτι στο τελευταίο λεπτό, η Εβερτον επικράτησε 2-1 της Γουϊγκαν, για να κάνει την πρώτη της νίκη στην Πρέμιερ Λιγκ, σε ένα παιχνίδι με πολλές ευκαιρίες.
Η Γουίγκαν άνοιξε το σκορ στο 57' με κεφαλιά του Σάρνερ, από σέντρα του Ενζόγκμπια, αλλά πέντε λεπτά αργότερα ο Σαχά επίσης με κεφαλιά, από κόρνερ του Λέιτον Μπέινς, ισοφάρισε.
Η Εβερτον πίεσε περισσότερο στο τέλος, και ο Ζο που είχε μπει αλλαγή, στο 90' ανατράπηκε από τον Μπόις, για να κάνει το 2-1 ο Μπέινς με ψύχραιμο πέναλτι.

Η Αστον Βίλα την Δευτέρα είχε θριαμβεύσει επί της Λίβερπουλ, αλλά την Πέμπτη δεν κατάφερε να αποκλείσει την Ραπίντ Βιέννης και έμεινε εκτός ομίλων Γιουρόπα Λιγκ. Με τη Φούλαμ στάθηκε τυχερή καθώς άνοιξε το σκορ στο 3' με αυτογκόλ του Πάντσιλ, για να κάνει το τελικό 2-0 στο 59' με σουτ του Αγκμπονλαχόρ.
Η Φούλαμ χωρίς Τζόνσον και Ζαμόρα στην επίθεση, δεν απείλησε.