Τετάρτη 14 Οκτωβρίου 2009

Πρόκριση για ΠΑΟΚ, 89-83 τα Τρίκαλα

Ο ΠΑΟΚ προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας νικώντας τα Τρίκαλα 89-83 στο «Παλατάκι», στην πρώτη του φετινή εμφάνιση μπροστά στον κόσμο του. Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Πρέντραγκ Ντρόμπνιακ, ο οποίος σημείωσε 34 πόντους.
Μετά τα πρώτα λεπτά του αγώνα, ο Δικέφαλος κατάφερε να πάρει ισχνό προβάδισμα στο σκορ, το οποίο κυμαινόταν από έναν έως και πέντε πόντους, με τα Τρίκαλα να μην επιτρέπουν τη διαφορά να ξεφύγει περισσότερο. Μάλιστα κάποιες στιγμές ισοφάρισνα κιόλας (21-21, 34-34). Όμως, ο ΠΑΟΚ, με τον Ντρόμπνιακ να βρίσκεται σε μεγάλη μέρα, πήρε μια διαφορά 7 πόντων στη λήξη του ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ είχε συνέχεια το προβάδισμα στο σκορ, φτάνοντας τη διαφορά μέχρι και στους 9 πόντους (69-60). Όμως τα Τρίκαλα δεν παράτησαν το ματς και έχοντας επιθετικές λύσεις, πλησίασαν στον πόντο σχεδόν δύο λεπτά πριν το τέλος (79-78).
Στο τέλος, η ηγετική φυσιογνωμία του Ντρόμπνιακ, που έκανε τα… πάντα, έδωσε τη νίκη-πρόκριση στον ΠΑΟΚ.
Δεκάλεπτα: 19-15, 43-36, 69-60, 89-83.

Πριν από την έναρξη του αγώνα, κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των έξι φιλάθλων του ΠΑΟΚ που έχασαν τη ζωή τους στα Τέμπη, στις 4 Οκτωβρίου 1999.
Παρών στο «Παλατάκι» και ο νέος πρόεδρος της ΠΑΕ ΠΑΟΚ, Ζήσης Βρύζας, ο οποίος αποθεώθηκε από τους φιλάθλους της ομάδας της Θεσσαλονίκης.

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Μονρόε 14, Καυκής 5 (1), Γκρέγκορι 10 (1), Ταπούτος 2, Τσιάρας 8, Έιβερι 2, Καλαϊτζίδης 2, Χέλιγουελ 2, Γιαννακίδης, Ντρόμπνιακ 34 (4), Γκετσέφσκι 10 (1)

ΤΡΙΚΑΛΑ (Βαγγέλης Αγγέλου): Εϊμπραμς 10 (2), Μπιγκλ 16 (1), Προδρόμου 3 (1), Νοέας 3 (1), Κατσαρές 5, Τσαϊρέλης 3, Αποστολίδης 8 (2), Πάουελ 9, Ζούπαν 7 (1), Σίμτσακ 18, Τσιντσάντζε 1.