Παρασκευή 30 Οκτωβρίου 2009

Παράσταση με κατοστάρα στο ΟΑΚΑ

Ο Διαμαντίδης ήταν ο πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού κόντρα στην Κίμκι... Ο Παναθηναϊκός έδωσε μοναδική παράσταση κάτω από τους... αναμμένους προβολείς (!) του ΟΑΚΑ και διέλυσε την Κίμκι με 101-66. Οι πράσινοι έπαιξαν εξαιρετικό μπάσκετ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στην ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο να πιστέψει στη νίκη.

Ο Παναθηναϊκός δεν συνάντησε καμία απολύτως δυσκολία παρά τις σημαντικότατες απουσίες κι έτσι έφτασε με χαρακτηριστική άνεση στη νίκη. Προηγήθηκε με 22-9 στο 7� της αναμέτρησης και επί της ουσίας τα πάντα είχαν τελειώσει. Οι παίκτες του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς έδωσαν απίστευτο ρυθμό στο παιχνίδι και στο τέλος της πρώτης περιόδου η διαφορά είχε φτάσει στους 14 πόντους με τους πράσινους να πετυχαίνουν 28.

Ο Παναθηναϊκός δεν κατέβασε ταχύτητα ούτε στην δεύτερη περίοδο. Με εξαιρετική άμυνα, ο Παναθηναϊκός κράτησε την Κίμκι στους 25 πόντους στο ημίχρονο του αγώνα, ενώ αυτός είχε πετύχει 51. Με τους Πέκοβιτς, Διαμαντίδη και Σπανούλη να κάνουν ό,τι θέλουν στο παρκέ του ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός ανέβαζε συνεχώς τη διαφορά και το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα έμοιαζε διαδικαστικού χαρακτήρα και για τις δύο ομάδες.

Το τρίτο δεκάλεπτο είχε πολύ καλό θέαμα με το επί μέρους σκορ να είναι υπέρ της Κίμκι με 25-21. Παρ� όλα αυτά, τίποτα δεν έδειχνε ικανό να αλλάξει τη ροή του αγώνα, μιας και στο τέλος του οι πράσινοι ήταν μπροστά με 72-50. Ακόμα κι έτσι, όμως, η συγκέντρωση των παικτών του Ομπράντοβιτς ήταν εντυπωσιακή.

Ξεκίνησαν την τελευταία περίοδο με σερί 11-0 και το σκορ να φτάνει στο 83-50 υπέρ του Παναθηναϊκού. Τα τελικό 101-66 ήρθε απόλυτα φυσιολογικά με το κοινό του ΟΑΚΑ να χειροκροτεί την εντυπωσιακή προσπάθεια των παικτών του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς, ή καλύτερα των λιγοστών παικτών των Ομπράντοβιτς που δεν "χτυπήθηκαν" από τραυματισμό.

Τα δεκάλεπτα: 28-14, 51-25, 72-50, 101-66

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 8, Σπανούλης 12, Περπέρογλου 3 (1), Φώτσης 5 (1), Γκόλεματς 5 (1), Νίκολας 9 (1), Διαμαντίδης 22 (3), Πέκοβιτς 20, Καλάθης, Σερμαντίνι 10, Βεργίνης 3 (1), Μπόγρης 4
ΚΙΜΚΙ (Σκαριόλο): Λάνγκφορντ 14 (2), Φρίντζον 5, Τοπόροφ 2, Καμπέθας 6, Ντιμίτριεφ 5, Γιανκούνας, Γκουμπάνοφ, Γιαφτόκας 7, Λόπεθ 9 (1), ΜακΚάρτι 9 (1), Μοζγκόφ 9