Τρίτη 17 Αυγούστου 2010

Νίκη- «χρυσάφι»: Άρης-Αούστρια 1-0!

Το καλύτερο για το τέλος φύλαξε ο Αρης, καθώς κατάφερε στις καθυστερήσεις να πετύχει το γκολ που ήθελε και να επικρατήσει της Αούστρια Βιέννης με 1-0. "Χρυσός" σκόρερ ο Ρουίς, ο οποίος συνδύασε το ντεμπούτο με ένα πολύτιμο τέρμα που δίνει και το προβάδισμα για την πρόκριση στους "κίτρινους".

Το σύνολο του Εκτορ Ραούλ Κούπερ άργησε να "μπει" στον αγώνα και ότι δεν βρέθηκε πίσω στο σκορ, αυτό το οφείλει σε μεγάλο βαθμό στον Σηφάκη. Ωστόσο στην επανάληψη επέβαλε το ρυθμό του και έχασε σημαντικές ευκαιρίες πριν σκοράρει στο τέλος με τον επιθετικό από τη Γουατεμάλα.

Ο Εκτορ Ραούλ Κούπερ παρέταξε την ομάδα του με 4-4-2. Συγκεκριμένα ο Σηφάκης έκατσε κάτω από τα γκολπόστ, ο Νέτο βρέθηκε στο δεξί άκρο της άμυνας και ο Μίσελ στο αριστερό. Κεντρικό δίδυμο στα μετόπισθεν ήταν οι Οριόλ, Ρονάλντο Γιάρο. Ναφτί και Τόχα ήταν τα δύο αμυντικά χαφ, με τον Χαβίτο να βρίσκεται στο δεξί άκρο της μεσαίας γραμμής και τον Τσεσνάουσκις στο αριστερό. Τέλος, την αιχμή του δόρατος αποτελούσαν οι Κόκε, Τσέζαρεκ.

Από τα πρώτα δευτερόλεπτα φάνηκαν οι διαθέσεις του Αρη να πιέσει ψηλά και να "κλείσει" τους Αυστριακούς στα καρέ τους, ωστόσο φανερώθηκαν και οι αδυναμίες των "κίτρινων" να καλύψουν τους κενούς χώρους στα μετόπισθεν.

Η Αούστρια Βιέννης είχε καλή αμυντική λειτουργία και δεν επέτρεπε στους παίκτες του Εκτορ Ραούλ Κούπερ να φτάσουν με αξιώσεις μέχρι την περιοχή του Λίντνερ. Το παιχνίδι των γηπεδούχων ήταν προβλέψιμο, καθώς ο Μίσελ δεν βοηθούσε τον Τσεσνάουσκις, με αποτέλεσμα ο τελευταίος να μην μπορεί να δώσει αρκετές λύσεις από αριστερά. Ναφτί και Τόχα προωθούσαν την μπάλα στα δεξιά, ωστόσο οι Αυστριακοί έκλειναν τους διαδρόμους από εκείνη την πλευρά και οι σέντρες αποτελούσαν εύκολη λεία γα τους αμυντικούς.

Το σύνολο του Νταξμπάχερ ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνο επιθετικά και αν ο Σηφάκης δεν βρισκόταν σε καλή μέρα, τότε οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να είχαν πετύχει κάποιο γκολ, που θα τους έβαζε και οδηγούς στο σκορ. Γιουν και Λιντς έβρισκαν άπλετο χώρο για να συνδυαστούν και να επιχειρούν σουτ, ωστόσο έπεσαν πάνω στον γκολκίπερ του Αρη, ο οποίος απέκρουσε σωτήρια στο 2' το σουτ του πρώτου, στο 15' το πλασέ του δεύτερου και στο 35' το βολέ του Μπαουμγκάρτλινγκερ. Μάλιστα, ο τελευταίος τρία λεπτά αργότερα έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Ο Αρης μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος, ασκώντας πιο έντονη πίεση. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να απειλήσει την εστία του Λίντνερ, αλλά και να δέχεται αντεπιθέσεις. Σε μία από αυτές ο Γιουν βρέθηκε φάτσα με το τέρμα, αλλά σπατάλησε ακόμα μία ευκαιρία που του παρουσιάστηκε. Η είσοδος του Μενδρινού στα αριστερά και τους Ρουίς στην κορυφή της επίθεσης, βοήθησαν τους "κίτρινους" που επέβαλαν το ρυθμό τους και άγγιξαν το 1-0 στο 70' με τον Κόκε να σημαδεύει το δοκάρι και στο 73' με τον Ρουίς να βλέπει τον Λίντνερ να διώχνει δύσκολα την μπάλα σε κόρνερ.

Η υπεροχή του Αρη τελικά καρποφόρησε στις καθυστερήσεις με τον παίκτη που έδωσε πνοή επιθετικά από την στιγμή που μπήκε στη μάχη. Ο Ρουίς με προβολή ύστερα από κεφαλιά πάσα του Κόκε νίκησε τον Λίντνερ και χάρισε στους "κίτρινους" μία πολύτιμη νίκη και παράλληλα έδωσε προβάδισμα για την πρόκριση στους ομίλους στην ομάδα του.

Το φιλμ του αγώνα

1′ Σέντρα του Χαβίτο από τα δεξιά, ο Τσεσνάουσκις πιάνει ένα αδύναμο σουτ, το οποίο μπλοκάρει εύκολα ο Λίντνερ

2′ Δυνατό σουτ του Λιντλ έξω από την περιοχή, ο Σηφάκης αποκρούει με το αριστερό χέρι και στέλνει τη μπάλα κόρνερ

5′ Ο Τσέζαρεκ βρίσκεται αφύλακτος μέσα στην περιοχή, «οπλίζει» για να σουτάρει, αλλά ο Ρώσος διαιτητής Λαγιούσκιν «επινοεί» χέρι και του αφαιρεί το δικαίωμα να σκοράρει

15′ Σέντρα του Κόκε από τα δεξιά, ο Τσεσνάουσκις κατεβάζει τη μπάλα έξω από την περιοχή, σουτάρει, αλλά ο Λίντνερ μπλοκάρει πολύ εύκολα

23′ Ενός λεπτού διακοπή από τον διαιτητή της αναμέτρησης για τις απαραίτητες ανάσες και την πολύτιμη δροσιά για όλους τους ποδοσφαιριστές!

35′ Πολύ ωραία κάθετη πάσα του Γιουν στον Μπαουμγκάρτλινγκερ, ο οποίος μπαίνει αφύλακτος στην περιοχή, ο Σηφάκης όμως κρατάει το μηδέν για την εστία του με εξαιρετική επέμβαση

44′ Ωραίος συνδυασμός των δύο επιθετικών της Αούστρια, η μπάλα καταλήγει στον Λιντζ που σουτάρει εξαιρετικά έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα περνάει ελάχιστα άουτ από το δεξί δοκάρι

ΤΕΛΟΣ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

48′ Ο Χαβίτο μπαίνει από τα δεξιά στην περιοχή, προσπαθεί να γυρίσει στον ολομόναχο Τσέζαρεκ, αλλά ο Μαργκράιτερ με προβολή αυτοθυσίας διώχνει σε κόρνερ

49′ Κόρνερ του Χαβίτο, ο αφύλακτος Μίσελ με κεφαλιά από την καρδιά της περιοχής, δεν καταφέρνει να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα

53′ Ο Λιντζ έστρωσε εξαιρετικά στον Γιουν που σούταρε δυνατά μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα εκατοστά από το αριστερό δοκάρι του Σηφάκη

55′ Απίστευτη ευκαιρία για τον Άρη. Ο Χαβίτο μπήκε από τα δεξιά και γύρισε στον αφύλακτο Τσέζαρεκ που έπιασε το πλασέ, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ από το δεξί δοκάρι

56′ Ο Τσέζαρεκ δέχεται αγκωνιά στο πρόσωπο μέσα στην περιοχή από τον Ντράγκοβιτς, αλλά ο Ρώσος διαιτητής Λαγιούσκιν… κλείνει τα μάτια!

64′ Εκτέλεση φάουλ του Μενδρινού στην «καρδιά» της άμυνας των Αυστριακών, ο Ρουϊζ πιάνει την κεφαλιά, όμως η μπάλα περνάει άουτ

68′ Σέντρα του Ναφτί από τα δεξιά, ο Κόκε πιάνει την κεφαλιά, όμως η περνάει μερικά μέτρα άουτ

70′ Απίστευτη ευκαιρία για τον Άρη! Ο Ρουϊζ δίνει τη μπάλα στον Κόκε που μπαίνει στην περιοχή, πλασάρει, αλλά η μπάλα βρίσκει στο δεξί δοκάρι και περνάει άουτ!

71′ Εξαιρετική ευκαιρία για τον Άρη! Ο Ρουϊζ αφήνει με το τακουνάκι στον Ναφτί και ξαναπαίρνει τη μπάλα, για να σουτάρει δυνατά, αλλά ο Λίντνερ με τα ακροδάκτυλα καταφέρνει και απομακρύνει σε κόρνερ

76′ Το «σφυροκόπημα» του Άρη συνεχίζεται. Ο Κόκε προσπαθεί με κεφαλιά να παραβιάσει την εστία του Λίντνερ, αλλά οι αμυντικοί της Αούστρια απομακρύνουν πάνω στη γραμμή και προ του Ρουϊζ

79′ Σέντρα του Χαβίτο στον Κόκε που γυρίζει μέσα στην περιοχή, προσπαθεί να δώσει τη μπάλα στον Ρουϊζ, αλλά ο Λίντνερ απλώνεται και διώχνει σε κόρνερ

90+3 ΓΚΟΛ! Κεφαλιά-πάσα του Κόκε στον Ρουϊζ που προλαβαίνει την έξοδο του Λίντνερ και με ωραίο πλασέ κάνει το 1-0 για τον Άρη!

ΑΡΗΣ: Σηφάκης, Νέτο, Μίσελ, Ρονάλντο, Οριόλ, Ναφτί, Τόχα (77′ Πρίττας), Χαβίτο, Τσεσνάουσκις (60′ Μενδρινός), Κόκε, Τσέζαρεκ (63′ Ρουϊζ)

ΑΟΥΣΤΡΙΑ: Λίντνερ, Μαργκράιτερ, Ντράγκοβιτς, Χλίνκα, Κλάιν, Βόρισεκ, Λιντλ (70′ Λέοβατς), Σούτνερ, Μπαουμγκάρτλινγκερ, Γιουν (80′ Στάνκοβιτς), Λιντζ (88′ Σουμάχερ)