Πέμπτη 23 Σεπτεμβρίου 2010

Δεν έφτασε το γκολ του Γκέκα...

Χάρη σε πέναλτι που κέρδισε στο 90' ο Ντερντιγιόκ και αξιοποίησε ο Βιντάλ, η Λεβερκούζεν πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της στη φετινή μπουντεσλίγκα, επικρατώντας 2-1 της Αϊντραχτ Φρανκφούρτης στη «Μπάι Αρένα». Με τον τρόπο αυτό «αχρηστεύτηκε» το γκολ του Φάνη Γκέκα, ο οποίος με κεφαλιά είχε ισοφαρίσει στο 18΄ για τους φιλοξενούμενους.

Η αντίπαλος του Αρη στο Γιουρόπα Λιγκ, που είχε ανοίξει το σκορ με τον Μπέντερ μόλις στο 9ο λεπτό, πίεσε για το γκολ της νίκης και δικαιώθηκε στο τέλος, ενώ στη φάση του πέναλτι αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Οκς. Η Μπάγερ ανέβηκε έτσι στην έκτη θέση της κατάταξης, ισόβαθμη με την Μπάγερν Μονάχου και το Αμβούργο. Ο Γκέκας αντικαστάθηκε στο 85΄ από τον Κάιο, ενώ σε όλο το 90λεπτο αγωνίστηκε με την Αϊντραχτ ο Γιώργος Τζαβέλλας.

Στο μεταξύ, η Ντόρτμουντ συνέτριψε στο «Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ» 5-0 την Καϊζερσλάουτερν και ανέβηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, πίσω από την εκπληκτική Μάιντς. Η Σάλκε πήρε τους πρώτους βαθμούς της στο πρωτάθλημα, καθώς χάρη σε γκολ του Χούντελααρ στο 87΄ επικράτησε εκτός έδρας 2-1 της Φράιμπουργκ.

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 3-1 πανηγύρισε και η Βόλφσμπουργκ επί του Αμβούργου, το οποίο υποχρέωσε στην πρώτη φετινή του ήττα, με πρωταγωνιστή τον Βραζιλιάνο Γκραφίτε που σημείωσε δύο γκολ.