Πέμπτη 13 Ιανουαρίου 2011

Στους «8» η Ίντερ

Την πρόκριση στους προημιτελικούς του Coppa Italia πήρε η Ίντερ, που με πρωταγωνιστή τον Ετό επικράτησε με 3-1 της Τζένοα. Τρίτη σερί νίκη για την Ιντερ, σε οποιαδήποτε διοργάνωση, με τον Λεονάρντο στην τεχνική ηγεσία. Αυτή τη φορά οι Νερατζούρι έκαναν το καθήκον τους για το ιταλικό κύπελλο, καθώς επιβλήθηκαν με 3-1 της Τζένοα και πήραν το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Η Ιντερ άνοιξε το σκορ στο 15' με κοντινό πλασέ του Ετό μετά από ωραία ενέργεια και με τον ίδιο τρόπο ο Καμερουνέζος έγραψε το 2-0 στο 43'. Οι Γενοβέζοι μείωσαν στο 54' με πέναλτι του Κχάρια αλλά λίγο αργότερα, στο 59', ο Μαρίγκα διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Πρόκριση με Μίκολι για Παλέρμο
Με πέναλτι του Φαμπρίτσιο Μίκολι στο 80', η Παλέρμο νίκησε 1-0 την Κιέβο στο «Ρέντσο Μπαρμπέρα» και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Copa Italia. Τρία δοκάρια είχαν οι Ροζανέρι. Οι δύο ομάδες συναντήθηκαν και την Κυριακή (09/01) για το πρωτάθλημα στο «Μπετεγκόντι» και αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα, όμως το χτύπημα του Μίκολι καθόρισε με διαφορετικό τρόπο τον αγώνα που έγινε στην Σικελία. Ο έμπειρος στράικερ δέκα λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90' ανατράπηκε από τον Κάρλος Ρινκόν και στη συνέχεια νίκησε τον Σκουίτζι για το τελικό 1-0. Στο δεύτερο ημίχρονο, Μίκολι, Μπόβο και Κασάμι έστειλαν τη μπάλα στο δοκάρι για την ομάδα του Ντέλιο Ρόσι.