Τετάρτη 19 Ιανουαρίου 2011

Όταν έπαιξε, τους έκανε πλάκα!

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στον TOP16 της Ευρωλίγκα ο Παναθηναϊκός, ο οποίος νίκησε εκτός έδρας την Λιέτοβους Ρίτας με 80-59, παίζοντας πολύ καλά στο τρίτο και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Εξαιρετικοί για το «τριφύλλι» ήταν ο Μάικ Μπατίστ, που πέτυχε 26 πόντους και ο Καϊμακόγλου, που είχε 16 πόντους με τρία στα τρία τρίποντα!Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν καλά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 0-6, ωστόσο οι γηπεδούχοι γρήγορα ισορόπησαν το ματς και κατάφεραν να κλείσουν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι 21-18. Οι Λιθουανοί και στο δεύτερο δεκάλεπτο κατάφεραν να περιορίσουν το «τριφύλλι» επιθετικά, με αποτέλεσμα να κλείσουν το ημίχρονο προηγούμενοι 33-29.

Στις αρχές τις τρίτης περιόδου όμως, ο Ομπράντοβιτς αποφάσισε να παίξει με δίδυμο ψηλών τους Τσαρτσαρή-Μπατίστ και έτσι με ένα γρήγορο 0-6 κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ με 33-35. Η Λιέτουβος προσπαθούσε να ισορροπήσει το παιχνίδι, αλλά με δυο συνεχόμενα τρίποντα των Καϊαμκόγλου και Νίκολας, ο Παναθηναϊκός έφθασε στο +6 (37-43).

Αυτό ήταν και το σημείο κλειδί του αγώνα, αφού οι «πράσινοι» από εκεί και μετά πάτησαν… τέρμα το γκάζι και κατάφεραν όχι μόνο να πάρουν τη νίκη, αλλά και να κάνουν «πλάκα» μέσα σε μία δύσκολη έδρα.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 33-29, 41-53, 59-80

ΛΙΕΤΟΥΒΟΣ ΡΙΤΑΣ (Τριφούνοβιτς): Μπαμπράουσκας 3 (1), Μπιέλιτσα 11 (1), Γκετσεβίτσιους 8 (2), Μπουτερλεβίτσιους, Βαλαντσίουνας 6, Νιούλεϊ, Γιομάντας, Ναλγκά 4, Γιασάιτις 7, Ελ Αμίν 10, Μπαϊράμοβιτς 10 (2).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς, Περπέρογλου 2, Μπατίστ 26, Φώτσης 6 (1), Νίκολας 10 (2), Τσαρτσαρής 12, Διαμαντίδης 6, Βουγιούκας, Καλάθης 2, Μπόγρης, Καϊμακόγλου 16 (3).