Τετάρτη 19 Ιανουαρίου 2011

Πρόκριση θρίλερ για Σαμπντόρια

Στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας προκρίθηκε η Σαμπντόρια νικώντας στα πέναλτι την Ουντινέζε με συνολικό σκορ 7-6. Η ομάδα του Ντομένικο Ντι Κάρλο θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση το νικητή του ζευγαριού Μίλαν-Μπάρι.

Το γκολ του δανεικού από τη Μαν. Γιουνάιτεντ Μακέντα για τους γηπεδούχους στο 31ο λεπτό βρήκε απάντηση από τον Ίσλα με τη συμπλήρωση 90 λεπτών και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση. Στο πρώτο λεπτό του έξτρα ημιώρου ο ίδιος παίκτης έδωσε προβάδισμα στους «φριουλάνι», ωστόσο οι γηπεδούχοι παρά την αποβολή του Ντεσένα στο 100’, ισοφάρισαν σε 2-2 οκτώ λεπτά μετά με πέναλτι του Πατσίνι.

Στη διαδικασία των πέναλτι ο ήρωας Ίσλα έγινε μοιραίος για την Ουντινέζε αποτυγχάνοντας να σκοράρει στο πέμπτο πέναλτι της ομάδας του, ενώ οι γηπεδούχοι δεν αστόχησαν σε καμία προσπάθεια από την άσπρη βούλα.