Τρίτη 29 Μαρτίου 2011

Ε’ Όμιλος: Ματσάρα με 8 γκολ στην Ολλανδία!

Μπορεί να είδε τον… χάρο με τα μάτια της, αλλά η Ολλανδία κατάφερε να επικρατήσει με το εντυπωσιακό 5-3 της Ουγγαρίας σε ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη παιχνίδι, και να «κλειδώσει» και τυπικά την 1η θέση.

Ο Ρόμπιν φαν Πέρσι άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό συνεχίζοντας την καλή επαφή του με τα δίχτυα από τον Ιανουάριο, όταν και επέστρεψε από τραυματισμό, και έδωσε βραχεία κεφαλή στην ομάδα του ενόψει επανάληψης.

Εκεί… επικράτησε βομβαρδισμός. Οι Ρούντολφ και Γκέρα στο 46ο και στο 50ο λεπτό έδωσαν προβάδισμα «παγώνοντας» τους θεατές, αλλά με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα ο Γουέσλι Σνάιντερ έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Ο Ρουντ Φαν Νίστελροϊ στην επιστροφή του στην εθνική έδωσε και πάλι προβάδισμα (73’), όμως ο Γκέρα με δεύτερο προσωπικό τέρμα έκανε το 3-3!

Οι γηπεδούχοι έπρεπε να βγουν και πάλι μπροστά και το έκαναν, με τον Ντιρκ Κάουτ να πετυχαίνει δύο γκολ, στο 78’ και το 82’ και να δίνει τη νίκη στην ομάδα του, η οποία με 18 βαθμούς και έξι στις έξι νίκες έχει… προκριθεί από τώρα.