Τρίτη 29 Μαρτίου 2011

Ε’ όμιλος: Δυνατά στο «κόλπο» η Σουηδία

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα, η εθνική ομάδα της Σουηδίας επιβλήθηκε της αντίστοιχης της Μολδαβίας με 2-1 και έπιασε στη 2η θέση την Ουγγαρία, έχοντας μάλιστα παιχνίδι λιγότερο.

Ο Μίκαελ Λούστιγκ της Ρόζενμποργκ άνοιξε το σκορ στο 30ο λεπτό, ενώ στο 43’ ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς αστόχησε από το σημείο του πέναλτι αποτυγχάνοντας να δώσει ξεκάθαρο προβάδισμα στην ομάδα του στην ανάπαυλα.

Στην επανάληψη, οι Σκανδιναβοί ήταν καλύτεροι, χωρίς όμως να πιάσουν σπουδαία απόδοση. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Σεμπάστιεν Λάρσον της Μπέρμιγχαμ στο 82’, για να διώξει τις όποιες ελπίδες των φιλοξενούμενων για αποτέλεσμα. Κι όπως φάνηκε, το γκολ αυτό ήταν πολύ σημαντικό, καθώς οι Μολδαβοί μείωσαν με τον Σουβόροφ στο 92ο λεπτό.

Να σημειωθεί, πως ο Όλοφ Μέλμπεργκ, δεν αγωνίστηκε, λόγω της κόκκινης κάρτας που είχε δεχθεί κόντρα στο Σαν Μαρίνο.