Παρασκευή 4 Μαρτίου 2011

Άγιαξ-Τβέντε στον τελικό Κυπέλλου!!

Άγιαξ-Τβέντε είναι το ζευγάρι του τελικού Κυπέλλου Ολλανδίας. Ο Άγιαξ διέλυσε με 5-1 την Βάλβαϊκ ενώ η Τβέντε έκαμψε την αντίσταση της ηρωικής Ουτρέχτης και προκρίθηκε στον τελικό του KNVB Beker, χάρη σε γκολ του Μάρκ Γιάνκο στο 77'.
Ο Εμπισίλιο άνοιξε το σκορ στο 14ο λεπτό ενώ η Βάλβαϊκ ισοφάρισε με αυτογκόλ του Μπλιντ στο 27'.

Η χαρά των φιλοξενούμενων κράτησε μόλις 6 λεπτά καθώς ο Ελ Χαμντάουι έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον Αίαντα στο 33ο λεπτό. Το 2-1 ήταν το σκορ ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος Ο Γιόνγκ (55') και ο ντε Ζέεβ (58', 85') διαμόρφωσαν το τελικό 5-1 ενώ ο Σουλεϊμάνι έχασε πέναλτι στο 73'.

Για την Τβέντε τα πράγματα απλοποιήθηκαν από το 20' όταν οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Κορνέλισε.

Η Τβέντε έχασε πολλές ευκαιρίες για να πάρει το προβάδισμα, ενώ στην κυριότερη από αυτές, (ατο 35') ο σκόρερ του μοναδικού γκολ της αναμέτρησης είχε δοκάρι.

Τελικά, ο Αυστριακός άσος εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο το γύρισμα του ντε Γιονγκ στο 77' και με κοντινό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Ουτρέχτης, χαρίζοντας στην ομάδα του την πρόκριση στον μεγάλο τελικό, για έβδομη φορά στην ιστορία της.

Στις προηγούμενες έξι περιπτώσεις, η Τβέντε κατέκτησε δύο φορές το τρόπαιο (1977, 2001), αποτυγχάνοντας στις άλλες τέσσερις (1975, 1979, 2004, 2009).