Δευτέρα 24 Σεπτεμβρίου 2012

Πρώτη νίκη και «αυτοκτονία»

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα της Πορτογαλίας πανηγύρισε η Σετούμπαλ επί της Ολιανένσε με 1-0.

Την ευκαιρία να κάνει το ίδιο έχασε η Νασιονάλ, η οποία ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις από την Πάσος Φερέιρα (3-3), δεχόμενη δύο γκολ στα τελευταία λεπτά.

Η Σετούμαπλ πήρε για πρώτη φορά τους τρεις βαθμούς στην εφετινή σεζόν, αφού κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Ολιανένσε εντός έδρας. Ο Μεγιόνγκ με πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 1-0 στο 48ο λεπτό.

Φοβερό ματς ανάμεσα σε Νασιονάλ και Πάσος Φερέιρα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 5’ με τον Κλάουντεμιρ. Παρόλα αυτά η Πάσος ισοφάρισε σε καλό σημείο, λίγο πριν «βγει» το ημίχρονο (42’) με τον Ζοσέ.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 3-1 χάρη σε γκολ των Ματέους (48’) και Ντα Κόστα (68’) και έδειξαν πως θα έπαιρναν το πρώτο «τρίποντο» της χρονιάς. Ο Βίτορ όμως στο 87ο λεπτό και ο Σισέρο στις καθυστερήσεις, έδωσαν τον βαθμό στην Πάσος Φερέιρα και χάλασαν την γιορτή της Νασιονάλ. Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσαν το ματς οι δύο ομάδες.