Δευτέρα 24 Σεπτεμβρίου 2012

Ντέρμπι; Έστησε πάρτι η Αϊντχόφεν! (video)

Ντέρμπι; Έστησε πάρτι η Αϊντχόφεν (video)
Στο παρελθόν το παιχνίδι Αϊντχόφεν–Φέγενορντ ήταν ένα από τα μεγάλα παιχνίδια εντός γηπέδου.

Πλέον έχει μετατραπεί σε παραδοσιακό ντέρμπι στα… χαρτιά, καθώς κάθε χρόνο η πρώτη κάνει ότι θέλει την αντίπαλο της.

Έτσι και φέτος, η Κυπελλούχος Ολλανδίας επικράτησε για… πλάκα 3-0 της Φέγενορντ και την προσπέρασε με δύο βαθμούς, στο πλαίσιο της έκτης αγωνιστικής.

Στο «Philips Stadion», για 45λεπτά οι φιλοξενούμενοι στέκονταν αρκετά καλά και πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0. Μετά όμως ήρθε η… κατρακύλα και το πάρτι των γηπεδούχων. Ο νεοαποκτηθείς Τοϊβόνεν, χωρίς καν να πάρει φόρα, έπιασε φοβερό σουτ έξω από την περιοχή και κρέμασε τον αντίπαλο γκολκίπερ, κάνοντας το 1-0 υπέρ της ομάδας του στο 54'.

Το… over έγινε μέσα σε 4λεπτά. Στο 73’ ο Βινιάλντουμ έδωσε… αέρα δύο γκολ στην Αϊντχόφεν και μόλις στο 77’ ο Ναρσίνγκ έδωσε διαστάσεις θριάμβου, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.