Δευτέρα 24 Σεπτεμβρίου 2012

Άμα παίρνει φόρα…!!

Άμα παίρνει φόρα…
Κανείς δεν τον σταματά!

Με το… γκάζι πατημένο στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός έκανε το «τρία στα τρία» στο τουρνουά του Ρεθύμνου, νικώντας τον Πανιώνιο με σκορ 94-69.

Ανταγωνιστικοί στα πρώτα 20 λεπτά οι «κυανέρυθροι», ωστόσο στη συνέχεια Διαμαντίδης και Τσαρτσαρής ανέλαβαν δράση και η… σεμνή τελετή έλαβε τέλος.

Πρώτος σκόρερ ο Ματσιούλις με 17 πόντους, με τον «3D» να προσθέτει 13, ενώ ο Παππάς είχε 10 και ήταν ο μοναδικός της ομάδας του με διψήφιο αριθμό.

Δύσκολα τα βρήκε ο Παναθηναϊκός κόντρα στον Πανιώνιο στον πρώτο ημίχρονο. Παρά το γεγονός ότι οι «πράσινοι» είχαν το προβάδισμα εξ αρχής, η διαφορά δεν ξεπέρασε τους πέντε πόντους (11-6), ενώ το αρνητικό ήταν πως ο Χίλτον Άρμστρονγκ υπέπεσε γρήγορα σε τρία προσωπικά φάουλ. Στη συνέχεια, οι «κυανέρυθροι» αντέδρασαν και αφού πρώτα έφεραν το ματς στα ίσα (16-16), έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι 22-21.

Μάλιστα, ο Πανιώνιος δεν ελάττωσε το ρυθμό του, ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο, παίρνοντας ένα προβάδισμα οκτώ πόντων (21-29), μέσα σε δύο λεπτά. Οι «πράσινοι» κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στο ελάχιστο (28-29), με τις δύο βολές του Πάνκο, αλλά οι τυπικά φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν, κάνοντας το σκορ 33-39, ενώ πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 41-37.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως, ο Παναθηναϊκός έκανε αυτό που… ξέρει καλύτερα, κλειδώνοντας τη νίκη. Ο Διαμαντίδης πάσαρε, σκόραρε, ο Τσαρτσαρής τον ακολουθούσε, με αποτέλεσμα οι «πράσινοι» να φτάσουν στο +10 (53-43). Μέχρι το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου, οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη δεν σταματούσαν. Το τρίποντο του Μάικ Μπράμος έκανε 68-48, με το +20 (70-50) να είναι η διαφορά, με την οποία έκλεισε η τρίτη περίοδος. Σε… απλά μαθηματικά, το επιμέρους σκορ ήταν 33-9 υπέρ του Παναθηναϊκού, ο οποίος μετρούσε και 6/9 τρίποντα.

Το ματς είχε ήδη κριθεί, με το τελευταίο δεκάλεπτο να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα, δίνοντας παράλληλα τη δυνατότητα στον Αργύρη Πεδουλάκη να κάνει δοκιμές σε συστήματα και πρόσωπα. Ο Πανιώνιος δεν έδειξε να είναι σε θέση να μειώσει τη διαφορά, η οποία συνεχώς ανέβαινε. Περίπου στα μισά της τρίτης περιόδου, το ταμπλό έδειχνε 82-57 υπέρ του Παναθηναϊκού, ο οποίος πήρε και αυτό το ροζ φύλλο στο τουρνουά που γίνεται στο Ρέθυμνο, με το τελικό 94-69.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 37-41, 70-50, 94-69

Πανιώνιος (Σκουρτόπουλος): Μπόγρης 5, Πέιν 2, Αθηναίου 6, Γκιμπς 9, Μίλμπουρν 6, Αθανασούλας 2, Μπατής, Γιάνκοβιτς 8, Καββαδάς 6, Παππάς 10, Ντραγκίτσεβιτς 6, Μπούκερ 9, Μοτσενίγος.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 10, Πάνκο 8, Ματσιούλις 17, Αρμστρονγκ 8, Ούκιτς 11, Τσαρτσαρής 11, Διαμαντίδης 13, Κίτσεν, Ξανθόπουλος, Γιαννόπουλος, Σκορδίλης 8, Κόμματος 6, Σχορτσιανίτης 2, Χαραλαμπόπουλος.

πηγή: sportfm.gr