Πέμπτη 13 Ιουνίου 2013

Μία σου και... δύο μου!!

Σε ακόμα ένα παιχνίδι της σειράς των μικρών τελικών της Α1 μπάσκετ «μίλησε» η έδρα. Ο Πανιώνιος επικράτησε του ΑΓΟΡ, στη Νέα Σμύρνη, με 71-60 και απέχει μία νίκη από την κατάκτηση της τρίτης θέσης.

Μία σου και... δύο μου
Το 2-1 στη σειρά των μικρών τελικών της Α1 μπάσκετ έκανε ο Πανιώνιος, επικρατώντας στο κλειστό της Νέας Σμύρνης με 71-60, του Ρεθύμνου. Οι «κυανέρυθροι» αν και είχαν το πάνω μέρος στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα δυσκολεύτηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον ΑΓΟΡ να πιέζει, αλλά τελικά πήραν τη νίκη που τους φέρνει μία ανάσα από την κατάκτηση της τρίτης θέσης.

Το Σάββατο 15 Ιουνίου (16:30) το τέταρτο παιχνίδι της σειράς στο Ρέθυμνο.

Ο Γιάνκοβιτς κορυφαίος για τους νικητές, ο Πέτγουεϊ ξεχώρισε για τους φιλοξενούμενους.

Στο γήπεδο βρέθηκε και ο προπονητής της Εθνικής ομάδας μπάσκετ των ανδρών, Αντρέα Τρινκιέρι προκειμένου να παρακολουθήσει την αναμέτρηση.

Δυνατά ξεκίνησε στο ματς ο Πανιώνιος εκμεταλλευόμενος κυρίως την αστοχία των φιλοξενούμενων από την περιφέρεια (1/5 τρίποντα στην πρώτη περίοδο). Οι «κυανέρυθροι» προηγήθηκαν αρχικά με 10-2 ενώ λίγο πριν το φινάλε έφτασαν στο +9, 18-9. Μείωσε με στους έξι 18-12 ο Τσόχλας, πετυχαίνοντας το πρώτο τρίποντο για λογαριασμό της ομάδας του.

Η αγωνιστική εικόνα του Ρεθύμνου δεν… βελτιώθηκε. Υποπίπτοντας σε αρκετά λάθη (7) και εξακολουθώντας να είναι άστοχοι τόσο από τα 6,75μ.(1/10) όσο και από τη γραμμή των ελευθέρων βολών (7-12) οι παίκτες του Θανάση Γιαπλέ βρέθηκαν να χάνουν στο ημίχρονο με 11 πόντους (33-22).

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στη μέγιστη τιμή τη διαφορά της στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους (+13, 35-22) όμως -και παρά την υπεροχή τους στα ριμπάουντ- δεν κατάφεραν να τη διατηρήσουν. Ο ΑΓΟΡ πέρασε στην αντεπίθεση και με πρωταγωνιστή τον Πέτγουεϊ κατάφερε να μειώσει στους έξι στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, 50-44.

Η αντεπίθεση του Ρεθύμνου συνεχίστηκε και στη τελευταία περίοδο. Οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω καταφέρνοντας περίπου δυόμισι λεπτά πριν το φινάλε να πλησιάσουν στους τρεις (63-60). Στο χρόνο που απέμενε όμως η ενέργεια δεν έφτασε στους Κρητικούς με τον Γιάνκοβιτς να δίνει στους Νεοσμυρνιώτες σημαντικούς πόντους, οδηγώντας τους στη νίκη με 71-60.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 33-22, 50-44, 71-60

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 2, Πέιν 4, Αθηναίου 9 (2), Κιζ 3, Μίλμπουρν 9 (7 ριμπάουντ), Αθανασούλας 3 (1), Μπατής, Γιάνκοβιτς 19 (10 ριμπάουντ), Καββαδάς 1, Παππάς 8 (1), Αγραβάνης 2, Μπούκερ 11

ΑΓΟΡ (Γιαπλές): Χορν, Καλλινικίδης 2, Προύιτ 11 (2), Αγγελόπουλος 13 (4), Τσαρουχάς, Τσόχλας 5 (1), Ντούβνιακ 12, Κόμματος, Κάρτερ, Λάτοβιτς, Πέτγουεϊ 17 (6 ριμπάουντ), ΣιζόπουλοςΠηγή: sport-fm.gr