Τετάρτη 19 Φεβρουαρίου 2014

Αργεντινή: «Πυροβολεί» η Βελέζ!! (videos)

Δεύτερη νίκη σε τρεις αγώνες του Final της Αργεντινής σημείωσε η Βελέζ με ευρύ 3-0 σε βάρος των Ολ Μπόις.
Στο 28ο λεπτό άνοιξε το σκορ ο φορμαρισμένος Μάουρο Ζάρατε, ενώ οι «φορτίν» κυριάρχησαν απόλυτα στο υπολειπόμενο διάστημα του αγώνα φθάνοντας στο 2-0 από το 49ο λεπτό με μακρινό σουτ του Χόρχε Κορέα και στο 3-0 στο 73ο με τον Ραμίρο Κάσερες. Ακόμα, η Τίγκρε απομακρύνθηκε από τη ζώνη υποβιβασμού με 1-0 στην έδρα της Ρασίνγκ Κλουμπ χάρη σε τέρμα του Ιγνάσιο Κανούτο στο 8ο λεπτό, αν και οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον έλεγχο του ρυθμού στο υπόλοιπο ματς. Τέλος, η Άρσεναλ Σαραντί πέρασε με 2-0 από την έδρα της Ολίμπο χάρη σε ωραία προσπάθεια του Χούλιο Φουρτς στο 44ο λεπτό και «σφραγίδα» του Ραμίρο Καρέρα στο 88ο.
0
Σημείωση: Ο πρωταθλητής του Final προκρίνεται στο Κόπα Λιμπερταδόρες του 2015 και θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια της Inicial, Σαν Λορένζο, στο τέλος της σεζόν. Ο υπερπρωταθλητής θα πάρει μέρος στο Κόπα Σουνταμερικάνα του 2014.
9
Σημείωση: Η συνολική κατάταξη του 2013-14 θα καθορίσει τις ομάδες που θα πάρουν μέρος στο Κόπα Σουνταμερικάνα του 2014, στο οποίο έχει προκριθεί η Λανούς ως κάτοχος. Πέντε ομάδες πλην του υπερπρωταθλητή και της Λανούς θα πάρουν «εισιτήριο».