Παρασκευή 21 Μαρτίου 2014

Κόπα Λιμπερταδόρες: Έτσι… σκοράρει ο Βελάσκεζ! (videos)

Ο 33χρονος αριστερός αμυντικός Μαξιμιλιάνο Βελάσκεζ έκλεψε την παράσταση στο 2-0 της Λανούς επί της Ντεπορτίβο Κάλι για τη φάση των ομίλων του Κόπα Λιμπερταδόρες.
Το σκορ άνοιξε από το 2ο λεπτό με τον Χόρχε Περέιρα Ντίαζ, ενώ στο 5ο ο Βελάσκεζ διαμόρφωσε το 2-0 με ξερό σουτ από το… σπίτι του. Ακολούθησε πέναλτι του Πάολο Γκολτζ στο δοκάρι, αλλά οι Αργεντίνοι πήραν τη νίκη. Ωστόσο, η Λανούς παρέμεινε στην τελευταία θέση του τρίτου γκρουπ, αφού η Σέρο Πορτένιο κέρδισε την Ο’ Χίγκινς με 2-1 με γκολ του έμπειρου Ντάνιελ Γκουίθα στο 2ο λεπτό και πέναλτι του Ζούλιο Σέζαρ Σάντος στο 8ο, ενώ οι Χιλιανοί μείωσαν σε 2-1 με πέναλτι του Πάμπλο Καλάντρια στο 10ο.
Ακόμα, στο πέμπτο γκρουπ Κρουζέιρο και Ντεφενσόρ έφεραν 2-2 σε επεισοδιακό ματς, που περιείχε αποβολές των Νίλτον και Ματίας Μαλβίνο των δύο ομάδων στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ενώ στην επόμενη φάση ο Έβερτον Ριμπέιρο άνοιξε το σκορ με ωραία εκτέλεση φάουλ και στο 62ο ο Ζούλιο Μπατίστα σημείωσε το 2-0 για τους Βραζιλιάνους. Οι Ουρουγουανοί, όμως, μείωσαν με τον Φελίπε στο 62ο λεπτό και ισοφάρισαν με τον Εμίλο Ζεμπάγιος στο 92ο!
Στον πρώτο όμιλο, η Ατλέτικο Παραναένσε κατέβαλε την Ουνιβερσιτάριο με 3-0, καθώς ευνοήθηκε από αυτογκόλ του πρώην παίκτης της, Ντάλτον, στο 10ο λεπτό και από λάθος του αντίπαλου τερματοφύλακα στο γκολ του Έντερσον στο 85ο, ενώ μεσολάβησε και ο Φελίπε με ένα ακόμα γκολ στο 62ο. Τέλος, η Ουνιόν Εσπανιόλα εκμεταλλεύτηκε αποβολή του Μάουρο Τσέτο στο 53ο λεπτό και κέρδισε τη Σαν Λορένζο με 1-0 στο δεύτερο γκρουπ χάρη σε τέρμα του Γκουστάβο Κανάλες στο 67ο.