Πέμπτη 28 Αυγούστου 2014

Η Μπιλμπάο επέστρεψε!!

Στους ομίλους του Champions League ύστερα από τη σεζόν 1998/99 επέστρεψε η Μπιλμπάο, επικρατώντας 3-1 της Νάπολι, στο «Σαν Μαμές», στη ρεβάνς του 1-1 του πρώτου αγώνα στην Ιταλία!

Η Μπιλμπάο επέστρεψε!
Και πάλι στα μεγάλα… σαλόνια! Η Μπιλμπάο νίκησε 3-1 τη Νάπολι, στη ρεβάνς του «Σαν Πάολο» (1-1) και πήρε την πρόκριση στους ομίλους του Champions League, μετά τη σεζόν 1998/99!

Δύο γκολ για την ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε πέτυχε ο Αντούριθ και ένα ο Ιμπάι Γκόμεθ, με τον Μάρεκ Χάμσικ να δίνει στο 47’ το προβάδισμα στους «παρτενοπέι».

Η Μπιλμπάο ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση, μετρώντας τουλάχιστον τρεις πολύ καλές στιγμές για να ανοίξει το σκορ, μέχρι τη συμπλήρωση των πρώτων 25 λεπτών. Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε ήταν αυτή που είχε την κατοχή, αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει ξανά την εστία της Νάπολι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια χωρίς σκορ.

Με τον καλύτερο τρόπο μπήκε η Νάπολι στο δεύτερο ημίχρονο, παίρνοντας το προβάδισμα με γκολ του Χάμσικ στο 47ο λεπτό! Όμως, όπως είναι φυσικό μετά από αυτή την εξέλιξη, η Μπιλμπάο βγήκε όλη μπροστά για την ισοφάριση και το έκανε με τον Αντούριθ στο 61’. Αφού το κατάφεραν αυτό κι έδιωξαν το άγχος, οι παίκτες του Ερνέστο Βαλβέρδε συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, «καθαρίζοντας» την πρόκριση μέσα σε πέντε λεπτά! Στο 69’ ο Ισπανός επιθετικός με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και ο Ιμπάι Γκόμεθ στο 74’!

Αν όμως για τη Λεβερκούζεν ήταν αναμενόμενη η πρόκριση, την έκπληξη της ημέρας έκανε η Μάλμε! Με δυο τέρματα του Ρόζενμπεργκ και μια γκολάρα ενδιάμεσα από τον Έρικσον, οι Σουηδοί έκαναν πλάκα στην ακριβοπληρωμένη Σάλτσμπουργκ (3-0) και ανατρέποντας το 2-1 του πρώτου ματς, θα κουνήσουν για πρώτη φορά στην ιστορία τους σεντόνι!