Κυριακή 3 Αυγούστου 2014

MLS: Αρχοντική εμφάνιση από Γκάλαξι!! (videos)

Αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ, οι Λος Άντζελες Γκάλαξι πραγματοποίησαν νέα εντυπωσιακή εμφάνιση στο 3-1 με τους Πόρτλαντ Τίμπερς.
Στο 14ο λεπτό άνοιξε το σκορ ο Ντιέγκο Βαλέρι επιδεικνύοντας την ευχέρειά του στις εκτελέσεις φάουλ, αλλά στο 45ο ισοφάρισε ο Γκιάσι Ζαρντς, ενώ ακολούθησε ο Ρόμπι Κιν με το 2-1 στο 73ο και πέναλτι στο 85ο. Σε άλλα σημερινά ματς του MLS, οι Νιου Γιορκ Ρεντ Μπουλς του Τιερί Ανρί έμειναν πίσω στο 20ό ύστερα από γκολ του Τσάρλι Ντέιβις και με δέκα παίκτες στο 45ο κατόπιν αποβολής του Ματ Μιάζγκα, αλλά με πανέμορφα γκολ των Νταξ Μακ Κάρτι στο 47ο και Μπράντλι Ράιτ-Φίλιπς στο 63ο επιβλήθηκαν με 2-1 των Νιου Ίνγκλαντ Ρεβολούσιον, ενώ νίκη αγωνιζόμενη με δέκα παίκτες πέτυχε και η Ρέαλ Σολτ Λέικ με 1-0 στην έδρα των Κολοράντο Ράπιντς, καθώς το γκολ Χαβιέρ Μοράλες στο 14ο λεπτό αποδείχθηκε αρκετό, παρά την αποβολή του Άρον Μαντ στο 46ο.
Ακόμα, ο Γιανίκ Ντιαλό πέτυχε το μοναδικό γκολ στο 1-0 των Σαν Χοσέ Έρθκουεϊκς με τους Σιάτλ Σάουντερς στο 42ο, αλλά στο 66ο αποχώρησε τραυματισμένος. Από την πλευρά του, ο Φεντερίκο Ιγκουαΐν χάρισε 1-1 στους Κολόμπους Κρου ισοφαρίζοντας με ωραία ενέργεια στο 46ο του εκτός έδρας ματς με τους Σικάγο Φάιρ, που προηγήθηκαν στο 37ο με πέναλτι του Μάικ Μαγκί, ενώ το Τορόντο ξεπέρασε την απουσία του τραυματισμένου Ζερμέν Ντεφόε με εύκολο 2-0 στην έδρα των Μόντρεαλ Ίμπακτ χάρη σε τέρμα του Ζιλμπέρτο στο 11ο και του Λουκ Μουρ στο 54ο.