Δευτέρα 15 Σεπτεμβρίου 2014

Σαρωτικός ο Ολυμπιακός!!

Εντυπωσιακός ήταν ο Ολυμπιακός στο πρώτο φιλικό της σεζόν, συντρίβοντας με σκορ 78-41 την Ολίμπια Λιουμπλιάνας στο Κάορλε της Ιταλίας! Κορυφαίος ο Σπανούλης με 14 πόντους.

Σαρωτικός ο Ολυμπιακός!

Εκτός από το πρώτο φιλικό του Ολυμπιακού για τη φετινή σεζόν ήταν οι Γιώργος Πρίντεζης και Όλιβερ Λαφαγέτ, που έκαναν την Κυριακή (14/9) την πρώτη τους προπόνηση, αλλά και ο Ανδρέας Χριστοδούλου.

Από νωρίς έδειξε τα… δόντια του ο Ολυμπιακός, αφού σε μόλις τέσσερα λεπτά παιχνιδιού, ο Ντάρντεν με καλάθι και φάουλ έστειλε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (17-7). Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου που τους βρήκε στο +13 (24-11). Με «όπλο» την καλή τους άμυνα, οι «ερυθρόλευκοι» διεύρυναν συνεχώς την υπέρ τους διαφορά και με τον Βασίλη Σπανούλη να είχε φτάσει ήδη τους 14 πόντους (με 4/4 τρίποντα), το σκορ του πρώτου ημιχρόνου διαμορφώθηκε στο 44-24!

inner

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός εκτός από την ουσία πρόσφερε και θέαμα και με τους Χάντερ και Πέτγουεϊ να… τραντάζουν με καρφώματα τις μπασκέτες, το σκορ έγινε 60-31, τρία λεπτά πριν το τέλος. Εκεί, κάπου οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα επέτρεψαν κάποιους πόντους στην Ολίμπια, με τη διαφορά να κλείνει στο +28 (65-37). Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον απόλυτο έλεγχο, αφού οι Σλοβένοι δεν έδειχναν να κάνουν κάτι καλύτερο και με τον Βασίλη Μουράτο να κάνει και το ντεμπούτο του, ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη στο πρώτο φιλικό της σεζόν με το τελικό 78-41.

Τα δεκάλεπτα: 24-11, 44-24, 65-37, 78-41.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 9 (1τριπ, 6ριμπ, 3ασ), Χάντερ 7 (6ριμπ), Ντάνστον 5 (4ριμπ), Σπανούλης 14 (4τριπ, 3ασ, 3ριμπ), Σλούκας 7 (2ασ, 2ριμπ), Μουράτος, Σίμονς 2 (1ριμπ), Λοτζέσκι 10 (2τριπ, 5ριμπ, 2ασ), Αγραβάνης 5 (1τριπ, 4ριμπ), Μάντζαρης 2 (1ασ), Καββαδάς 6 (2ριμπ), Κατσίβελης 4, Ντάρντεν 7 (3ριμπ, 3ασ).

Ολίμπια Λουμπλιάνας (Πίπαν): Μαρίνοβιτς 2, Χρόβατς, Σαλίν 9 (2), Ινόλοφ 7, Ρουπνιτς 6 (1), Μαρινέλι, Μαχκουβιτς, Κανάτσεβιτς 12 (1), Όμιτς 5. *Πηγή: sport-fm.gr*