Σάββατο 1 Νοεμβρίου 2014

Έχει πάρει φόρα…!!

Με κεκτημένη ταχύτητα, η Μάλαγα επικράτησε με 75-69 της Λιμόζ στο «Μάρτιν Καρπένα», στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας και έκανε το «3 στα 3» στη φετινή διοργάνωση.

Έχει πάρει φόρα…
Η Μάλαγα επικράτησε 75-69, πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ, της Λμόζ στο «Μάρτιν Καρπένα», στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής του δεύτερου ομίλου της Ευρωλίγκας και έφτασε στο απόλυτο «3 στα «3», αφήνοντας τους πρωταθλητές Ευρώπης του 1993 στη μια νίκη.

Οι Ανδαλουσιάνοι έκαναν ένα εκπληκτικό σερί 18-0 στην τρίτη περίοδο και έφτασαν στο +17 σε εκείνο το διάστημα, την ώρα που στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης είχαμε ντέρμπι.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Βάσκεθ με 13 και Κουζμίνσκας, Γκολούμποβιτς με 11 πόντους, ενώ από τους Γάλλους ξεχώρισε ο Σμιθ με 13 πόντους. Πέντε πόντοι για τον Κώστα Βασιλειάδη.

Στην αρχή της αναμέτρησης, οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και το προβάδισμα εναλλασσόταν σταθερά, χωρίς καμία να καταφέρει να ξεφύγει με κάποια διαφορά. Σιγά σιγά, οι γηπεδούχοι απέκτησαν ένα +3 και το διατηρούσαν σταθερά, χάρη στις επινοήσεις του Γκολούμποβιτς. Έτσι, η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο +1 για τους Ανδαλουσιάνους.

Στη αρχή της δεύτερης περιόδου, ο δυο ομάδες άρχισαν να εναλλάσσονται ξανά στο προβάδισμα, με τη Μάλαγα να ξεφεύγει πλέον με +2 και να ισοφαρίζεται στις αμέσως επόμενες επιθέσεις των πρωταθλητών Ευρώπης του 1993. Ο Αμαγκού έδωσε ένα +2 στη Λιμόζ σε ένα διάστημα που η Μάλαγα προηγούνταν σταθερά, όμως ο Μάρκοβιτς έδωσε το +2 στους γηπεδούχους στη λήξη του ημιχρόνου.

Στην αρχή της τρίτης περιόδου, ο Βέστερμαν έκανε το 38-44, όμως εκεί ο Βάσκεθ βοήθησε τους γηπεδούχους να κάνουν ένα σερί 7-0 και να προηγηθούν με +1. Εκεί, ένα σερί 18-0 των Ισπανών τους έφερε στο +17 με τους Κουζμίνσκας, Τούλσον να έχουν αναλάβει τη «σκυτάλη» στο σκοράρισμα. Τελικά, το τριαντάλεπτο ολοκληρώθηκε στο +13 για τη Μάλαγα.

Στην αρχή της τέταρτης περιόδου, οι «πράσινοι» της Γαλλίας έκαναν ένα σερί 7-0 και μείωσαν στο -6, μπαίνοντας στο ματς ξανά. Πλέον, η διαφορά ανεβοκατέβαινε στο +5 με +8 για τους γηπεδούχος με πρωταγωνιστή τον Γκρέιντζερ που έκανε ότι ήθελε στη γαλλική ρακέτα. Στο 67-72, ένα σερί 5-0 των γηπεδούχων έφερε το +10 για τους «πράσινους» της Ανδαλουσίας Ο Μάρκοβιτς έκανε το 75-64 στα 55’’ «καθαρίζοντας» την αναμέτρηση.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 38-36, 63-50, 75-69

Ουνικάχα Μάλαγα (Πλάθα): Μάρκοβιτς 6 (2), Βασιλειάδης 5 (1), Τούλσον 5 (1), Τόμας 8 (9 ριμπ.), Καράχοντζιτς, Γκρέιντζερ 4, Βάσκεθ 13, Κουζμίνσκας 11 (1), Στέφανσον 4, Γκριν 8, Γκολούμποβιτς 11

Λιμόζ (Ντουμπράζ): Σμιθ 14 (3), Βέστερμαν 10 (2/4 τρίπ., 9 ασ.), Καμαρά 6, Μπατίστα 8, Αμαγκού 6 (2), Μόερμαν 4, Κάρι 4, Μπουνγκού-Κολό 11 (1), Ζερβό 6 *Πηγή: sport-fm.gr*