Κυριακή 21 Δεκεμβρίου 2014

Μέρες ’97!!

Ο Απόλλων Πατρών είναι για δεύτερη φορά στην ιστορία του στον τελικό του Κυπέλλου νικώντας σε ένα ματς-θρίλερ τη Νέα Κηφισιά στο Ζηρίνειο με 75-73. Κορυφαίος ο Φιτζπάτρικ με 25 πόντους.

Μέρες ’97!
Ιστορική μέρα για τον Απόλλωνα Πατρών, που για δεύτερη φορά στην ιστορία του, πρώτη μετά από 17 χρόνια, προκρίνεται στον τελικό του Κυπέλλου. Η ομάδα του Νίκου Βετούλα επικράτησε 75-73 της Νέας Κηφισιάς στο Ζηρίνειο σε ένα ματς-θρίλερ και παρά τις αυτοκαταστροφικές τάσεις που έδειξε στο τέλος. Ο Τόρλιν Φιτζπάτρικ με 25 πόντους (6/8 τρίποντα) ήταν ο κορυφαίος του αγώνα για τους νικητές, που περιμένουν να μάθουν ποιον εκ των ΠΑΟΚ, Παναθηναϊκού ή... Ολυμπιακού θα αντιμετωπίσουν στον τελικό που έχει προγραμματιστεί για τις 21/2.

Οι γηπεδούχοι παρά την απουσία του τραυματία Μαυροειδή ξεκίνησαν πολύ δυνατά και με τον Ντέιβις «ζεστό» πίσω από τα 6,75μ. έφτασαν να προηγούνται νωρίς με 12-6. Η αστοχία των Αμερικανών του Απόλλωνα (που δεν είχαν το… κουμάντο του ανήμπορου να βοηθήσει λόγω τραυματισμού Μπατή) σε συνδυασμό με τον οίστρο του Ντούβνιακ επέτρεψαν στη Νέα Κηφισιά να ξεφύγει και με 19-8 προβληματίζοντας τον Νίκο Βετούλα. Ο Φιτζπάτρικ ήταν αυτός που ανέλαβε να πάρει στους ώμους του τους φιλοξενούμενους. Με διαδοχικά προσωπικά καλάθια του, η ομάδα του πλησίασε αρχικά στους τέσσερις (21-17, 23-19) και παρότι οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου «ξεμάκρυναν» και πάλι (30-22), η διαφορά μειώθηκε από τους Αχαιούς στο καλάθι, 30-28, πριν το 34-30 του ημιχρόνου.

Η αντεπίθεση των Αχαιών συνεχίστηκε στο τρίτο δεκάλεπτο και μετά από πεντέμισι λεπτά αγώνα το τρίποντο του εξαιρετικού Φιτζπάτρικ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του (42-43). Πεν και Γκάλογουεϊ έδωσαν βοήθειες στο σκοράρισμα στον συμπατριώτη τους και ο Απόλλωνας έκλεισε το δεκάλεπτο στο +6 (50-56) και μπήκε στην τελευταία περίοδο με τρίποντο του Αργυρόπουλου και +9 (50-59). Ο Ντούβνιακ οδήγησε τη Νέα Κηφισιά σε ένα σερί 7-0 (57-59), αλλά ο Φιτζπάτρικ με δύο τρίποντα φρόντισε να επαναφέρει τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα (63-71), δυόμισι λεπτά πριν το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν τη συγκέντρωσή τους και στηριζόμενοι στην εμπειρία των Λιακόπουλου και Μπάρλου οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο καλάθι (73-75) στα 47’’ για το φινάλε. Δύο αποτυχημένες επιθέσεις του Ελ Αμίν χάρισαν στη Νέα Κηφισιά την τελευταία επίθεση με 12’’ να απομένουν. Ο Τσαλδάρης ανέλαβε την ευθύνη, αλλά αστόχησε υπό πίεση (με τον πάγκο να φωνάζει έξαλλα για φάουλ) και τον Απόλλωνα να πανηγυρίζει την πρόκριση στον τελικό.

Δεκάλεπτα: 19-11, 34-30, 50-56, 73-75.

Νέα Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Καυκής, Γιούιν, Λιακόπουλος 10, Τσαλδάρης 5, Πεσάκοβιτς, Ντούβνιακ 17, Ντέιβις 10, Ψαθάς 2, Μελισσαράτος 13, Μπάρλος 16, Κακιούζης.

Απόλλων Πατρών (Βετούλας): Σκορδίλης 8, Αργυρόπουλος 10, Γκάλογουεϊ 8, Γεωργαλλής 2, Πεν 11, Φιτζπάτρικ 25, Αντωνάκης, Ελ Αμίν 9, Μολφέτας 2.

Διαιτητές: Πηλοΐδης, Σχινάς, Ψαριανός (Μαύρος).*Πηγή: sport-fm.gr*