Κυριακή 21 Δεκεμβρίου 2014

Με τέτοιους Πόντιους δε… γελάς!!

Αυτός ο Απόλλων δε σηκώνει αστεία! Συνεχίζοντας την αντεπίθεσή τους, οι Πόντιοι άλωσαν τη Ζάκυνθο (2-0) και εκτοξεύτηκαν μακριά απ’ την επικίνδυνη ζώνη στο βόρειο όμιλο της Football League.

Με τέτοιους Πόντιους δε… γελάς!
Έστω και αργά, πήρε μπρος!

Με φόρα απ’ τη νίκη της περασμένης εβδομάδας επί της Αναγέννησης, ο Απόλλων Καλαμαριάς συνέχισε τη δική του… αναγέννηση, φεύγοντας με τεράστιο διπλό από τη Ζάκυνθο.

Μ’ ένα γκολ του Δήμου πριν το ημίχρονο και άλλο ένα του Αναστασίου στις καθυστερήσεις, οι Πόντιοι ανάγκασαν τους Επτανήσιους στην τρίτη σερί ήττα τους (2-0) και κρατώντας τους μακριά απ’ τις πρώτες θέσεις, ξέφυγαν οι ίδιοι από τις τελευταίες.

Ανάλογα βαθιά ανάσα όμως πήραν και στην Καρδίτσα! Ένα τέρμα του Τζέκου στο 53’ αποδείχθηκε αρκετό για την Αναγέννηση, ώστε να πανηγυρίσει σημαντική νίκη επί του Αγροτικού Αστέρα (1-0) κι επιστρέφοντας στις επιτυχίες έπειτα από τέσσερις αγωνιστικές, ν’ απομακρυνθεί από τον πάτο.

Την ίδια ώρα στον άλλο όμιλο, δεν υπήρχε νικητής, αλλά υπήρχε σίγουρα κερδισμένος στο παιχνίδι της Ερμιονίδας με την Καλλιθέα. Κι αυτό διότι οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν από νωρίς (8’) με τον Παβίσεβιτς, ωστόσο οι Αθηναίοι βρήκαν την απάντηση (με ωραίο σουτ του Τσώνη στο 71’) κι έφυγαν όρθιοι (1-1) από μια έδρα που ούτε η ΑΕΚ πέρασε την προηγούμενη εβδομάδα.