Κυριακή 21 Δεκεμβρίου 2014

Σιγά μην κόλλαγε…!!

Με άνεση επικράτησε 3-0 σετ ο Παμβοχαϊκός της Λαμίας στη Φθοιωτία, στο πλαίσιο της ένατης αγωνιστικής της VolleyLeague και ανέβηκε βαθμολογικά.

Σιγά μην κόλλαγε…
Ο Παμβοχαϊκός επικράτησε άνετα 3-0 της ουραγού Λαμίας στο Χαλκιοπούλειο, στο πλαίσιο της ένατης αγωνιστικής της VolleyLeague και ανέβηκε βαθμολογικά, ελπίζοντος για την πρώτη τριάδα. Αντίθετα, έγιναν πολύ πού δύσκολα τα πράγματα για τους γηπεδούχους στην προσπάθεια για παραμονή στην κατηγορία.

Ο Παμβοχαϊκός είχε εκτός τον Βούλιν, λόγω ίωσης, όμως οι Κανέλλος,Τζορτζ Παπαδόπουλος έκαναν πολύ δουλειά στο μπλοκ.
Η Λαμία παρουσιάστηκε με πολλές αλλαγές στο ρόστερ της, καθώς έκαναν ντεμπούτο ο Γιάροσλαβ Λεχ και ο Τεσέιρα και λίμπερο ο Κουτσονίκας, όμως γνώρισε την ένατη ήττα της σε ισάριθμους αγώνες.

Tα σετ: 21-25, 21-25, 23-25

ΛΑΜΙΑ (Μέλκας): Ντε Σόουζα 6π. (2/2, 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Γκιμαράες 8 (7/14, 1 μπλοκ, 61% υπ., 44% άριστες), Μαδούρας 4 (3/5, 1 μπλοκ), Γιάροσλαβ Λεχ 8 (8/27), Τεσέιρα 7 (7/22, 64% υπ., 55% άριστες), Γκιρτζίκης 6 (5/10, 1 μπλοκ) / Κουτσονίκας (λ. - 61% υπ., 30% άριστες), Παπαδόπουλος 3 (2/4, 1 μπλοκ), Καβαδάς 1 (1/1), Καρβούνης

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Μέρτεν): Τερζής 3π. (1/1 επ., 2 μπλοκ), Ασπιώτης 20 (18/26, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος Τζορτζ 8 (5/6, 3 μπλοκ), Κανέλλος 5 (3/8, 1 μπλοκ, 1 άσσο), Νέμεθ 11 (8/22, 2 μπλοκ, 1 άσσο, 46% υπ., 31% άριστες), Σαρικεϊσογλου / Ζήσης (λ. - 55% υπ., 36% άριστες), Στεβάνοβιτς 2 (2/5, 58% υπ., 21% άριστες), Δρογκάρης, Βούλιν, Γεωργίου

Ο Άκης Ασπιώτης είπε πως: «Κάναμε τα εύκολα δύσκολα και στα τρία σετ, διότι, ενώ είχαμε μεγάλες διαφορές με 5-6 πόντους και στα τρία σετ, δίναμε το δικαίωμα στη Λαμία να μας πλησιάσει στο σκορ. Είναι κάτι που πρέπει να βελτιώσουμε. Ευτυχώς, στα κρίσιμα σημεία είχαμε καλές επιλογές και πήραμε δίκαια τη νίκη.

Ευτυχώς, τελειώσαμε με “καθαρή” νίκη. Το ματς κρίθηκε στα πολλά λάθη των αντιπάλων μας, στην πίεση του σερβίς μας και στις πολλές λύσεις που είχαμε στην επίθεση. Αυτή η νίκη μας δίνει το δικαίωμα να ελπίζουμε σε κάτι παραπάνω. Πλησιάζουμε την κορυφή και, αν πάρουμε ‘τρίποντο’ και με την ΑΕΚ, θα μας δοθεί η ευκαιρία να τελειώσουμε ιδανικά τον αγώνα. Δυστυχώς, δεν υπήρχε πολύς κόσμος στο Χαλκιοπούλειο και αυτό μας στεναχώρησε».*Πηγή: sport-fm.gr*