Κυριακή 21 Δεκεμβρίου 2014

Στραβοπάτησε, αλλά έμεινε όρθια!!

Μικρό το κακό για τη Σαμπντόρια, που έμεινε στο 2-2 με την Ουντινέζε (δύο ασίστ ο Κονέ), αλλά παρέμεινε μέσα στην πρώτη πεντάδα, καθώς έχασε η Τζένοα, ενώ ούτε η Φιορεντίνα νίκησε.

Στραβοπάτησε, αλλά έμεινε όρθια
Με την ισοπαλία (2-2) έφυγε από την έδρα της Σαμπντόρια η Ουντινέζε των Ορέστη Καρνέζη, Παναγιώτη Κονέ, που έπαιξαν σε ολόκληρη την αναμέτρηση. Μικρό το κόστος για τους γηπεδούχους, που έφθασαν τους 27 πόντους και παρέμειναν μέσα στην πρώτη πεντάδα, καθώς έχασε η Τζένοα, ενώ διατηρήθηκε η απόσταση της από τη Φιορεντίνα, που επίσης δεν νίκησε.

Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον Ομπιάνγκ στο 15’, όμως οι φιλοξενούμενοι έφεραν τούμπα την κατάσταση πριν το ημίχρονο. Ο Γκέιχο έκανε το 1-1 στο 31’ και στο 34’ ο Ντανίλο έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του, ενώ τα τέρματα έφτιαξε ο Παναγιώτης Κονέ. Ο Γκαμπιαντίνι ισοφάρισε στο 60’ και το 2-2 έμεινε μέχρι τέλους.

Η Τζένοα του Γιάννη Φετφατζίδη, που ήταν στον πάγκο, αλλά δεν έπαιξε λεπτό, έχασε εκτός έδρας από την Τορίνο με 2-1. Ο Φάλκε έκανε το 0-1 στο 42’, αλλά ο Γκλικ σκόραρε δις (52’, 63’) και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Η Φιορεντίνα δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί αυτά τα αποτέλεσμα, καθώς ήρθε 1-1 στην έδρα της με την Έμπολι. Ο Βάργκας σκόραρε στο 44’ και ο Τονέλι στο 57ο λεπτό.

Η Παλέρμο βρέθηκε με 2-0 μπροστά στο 16’ στην έδρα της Αταλάντα, ενώ νικούσε 3-1 στο ημίχρονο, αλλά δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη, καθώς οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 3-3.