Τρίτη 23 Δεκεμβρίου 2014

«Ερυθρόλευκη» η ματσάρα!

Δεν ήταν ματς, ήταν… ματσάρα! Μετά από συναρπαστική εξέλιξη, ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-2 σετ του Παναθηναϊκού στην Κυψέλη, με τους «πράσινους» να φτάνουν πολύ κοντά σε απίστευτη ανατροπή.

Σε ένα ματς- διαφήμιση για το ελληνικό βόλεϊ αντάξιο της ιστορίας των δύο ομάδων ο Ολυμπιακός έμεινε όρθιος στην Κυψέλη επικρατώντας 3-2 (17-25, 20-25, 27-25, 26-24, 12-15) σετ του Παναθηναϊκού στην 9η αγωνιστική της Volleyleague.

Οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν όχι μόνο το αήττητο στο πρωτάθλημα, αλλά και κόντρα στον «αιώνιο» αντίπαλο εδώ και 4,5 χρόνια, διευρύνοντας το σερί τους στο 14-0!

Με 31 πόντους (72% αποτελεσματικότητα) ο Ντιάτσκοφ πραγματοποίησε το καλύτερο του παιχνίδι με την φανέλα του Ολυμπιακού, ενώ για τους «πράσινους» ο Θανάσης Πρωτοψάλτης σταμάτησε στους 26 πόντους.

Εντυπωσιακή εξέλιξη στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό να προηγείται 2-0 σετ και 16-12 στο 3ο, δείχνοντας ικανός να φύγει με εύκολο «διπλό», αλλά ο Παναθηναϊκός έκανε την αντεπίθεση του και έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ, το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

1ο σετ: Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα και με τους Πρωτοψάλτη, Καμίνσκι προηγήθηκε 8-6 στο πρώτο τεχνικό ταιμ άουτ και στην συνέχεια 10-7. Σε εκείνο το σημείο ο Προύσαλης πήγε στην γραμμή του σερβίς και έκανε μεγάλη ζημιά στην υποδοχή του Παναθηναϊκού. Παράλληλα ο Ντιάτσκοφ (8 πόντοι) τελείωνε όλες τις μπάλες και το μπλοκ των «ερυθρολεύκων» είχε έξι πόντους! Αποτέλεσμα είχε ο Ολυμπιακός να κάνει ένα πολύ μεγάλο σερί 11-0 (!) και να «καθαρίσει» το σετ ξεφεύγοντας με 10-18. Στην συνέχεια κράτησε εύκολα την διαφορά και το σετ ολοκληρώθηκε 17-25.

2ο σετ: Οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο στην αρχή του σετ με τον Παναθηναϊκό να προηγείται 4-2 με μπλοκ του Στοιβαχτή και τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει 4-4 με άσσο του Γιούρισιτς. Με δύο πόντους του Κουκ και άσσο του Πρωτοψάλτη οι «πράσινοι» ξέφυγαν με τρεις (9-6). Ωστόσο η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη είχε πάλι την λύση από το σερβίς. Αυτή την φορά πρωταγωνιστής ήταν ο Ντιάτσκοφ, ο οποίος με δικά του σερβίς και άσσο για το 9-8, ο Ολυμπιακός έκανε ένα ακόμα μεγάλο σερί (5-0) και προηγήθηκε 9-11 εκμεταλλευόμενος και τις άστοχες επιθέσεις του Παναθηναϊκού. Οι γηπεδούχοι πίεσαν και ισοφάρισαν (12-12) με άσσο του Καμίνσκι, αλλά δεν μπόρεσαν να συνεχίσουν στο ίδιο ρυθμό. Οι Κοκκινάκης (για το 13-16) και Κάρκ (για το 15-19) με δύο πολύ καλά χτυπήματα από την γραμμή του σερβίς, ουσιαστικά «καθάρισαν» για λογαριασμό του Ολυμπιακού και αυτό το σετ που ολοκληρώθηκε 20-25.

3ο σετ: Με κεκτημένη ταχύτητα από το προηγούμενο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 4-2 με τον Ντιάτσκοφ να είναι ασταμάτητος. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν με +3 (5-8) στο πρώτο τεχνικό ταιμ άουτ και με την επιστροφή των ομάδων στον αγωνιστικό χώρο ο Τακουρίδης με δύο άσσους έκανε το σκορ 5-10. Στην συνέχεια ο Ολυμπιακός κράτησε με άνεση το προβάδισμα και στο δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ (12-16) με το «τριφύλλι» να συνεχίζει να έχει προβλήματα στην υποδοχή. Με επιθέσεις των Κουκ, Πρωτοψάλτη και άσσο του πρώτου ο Παναθηναϊκός ξαναμπήκε στο ματς (15-16) και ισοφάρισε (16-16) με μπλοκ του Πανταλέων. Στην συνέχεια η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου είχε κόντρα μπάλα με τον Καμίνσκι, αλλά σπατάλησε την ευκαιρία (17-18). Λίγο αργότερα ωστόσο με τους Πρωτοψάλτη και Κουκ ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά (19-18). Οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα (20-19, 21-20). Ο Τακουρίδης με μπλοκ άουτ και μπλοκ έβαλε ξανά μπροστά (21-22) τον Ολυμπιακό σε κρίσιμο σημείο. Ο Κουκ με δύο επιθέσεις ανέτρεψε πάλι τα δεδομένα (23-22) υπέρ των «πρασίνων». Στην επόμενη φάση ο Κοκκινάκης πήρε την επίθεση, αρχικά ο διαιτητής Νώντας Γεροθόδωρος έδωσε μπλοκ άουτ, προκαλώντας τις αντιδράσεις της κερκίδας και στην συνέχεια εκσφενδονίστηκαν κάποια μπουκάλια προς την πλευρά των παικτών του Ολυμπιακού και του διαιτητή με αποτέλεσμα ο κ. Γεροθόδωρος να κατέβει από την σκάλα. Μετά από διαβουλεύσεις στην γραμματεία και με τον δεύτερο διαιτητή ο κ. Γεροθόδωρος άλλαξε την απόφαση του και έδωσε άουτ. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 24-22, αλλά ο Γιούρισιτς ισοφάρισε με μπλοκ πάνω στον Καμίνσκι, ενώ ο Πολωνός έστειλε την μπάλα άουτ για το 24-25. Ο Τακουρίδης έστειλε την μπάλα στο φιλέ (25-25) και ο Παναθηναϊκός πήρε το σετ (27-25) με δύο άουτ επιθέσεις του Κοκκινάκη για να μειώσει σε 1-2.

4ο σετ: Ο Παναθηναϊκός βελτίωσε αισθητά την υποδοχή του και παράλληλα ο Ολυμπιακός δεν διατήρησε την ίδια αγωνιστική πειθαρχία των προηγούμενων σετ. Οι δύο ομάδες βάδιζαν πόντο πόντο, τόσο στο πρώτο τεχνικό ταιμ άουτ (7-8), όσο και στο δεύτερο (16-15). Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με δύο πόντους (18-16) με μπλοκ άουτ του Πρωτοψάλτη και επίθεση άουτ από τον Κλάρκ. Με επίθεση από την πίσω ζώνη του Χριστοφιδέλη, πλασέ του Ντιάτσκοφ και άουτ επίθεση του Κούκ ο Ολυμπιακός έκανε σερί 3-0 και πέρασε μπροστά (19-20). Με μπλοκ του Πανταλέων στον Κουκ η ομάδα του Ανδρεόπουλου πήρε και πάλι προβάδισμα (22-21). Οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα και έφτασαν πρώτοι στο σετ- μπολ με πρώτο χρόνο του Πανταλέων (24-23). Ο Γιούρισιτς ισοφάρισε (24-24) και ο Πρωτοψάλτης με επίθεση έκανε το 25-24 και ο Χόι με μπλοκ πάνω στον Ντιάτσκοφ (26-24) έδωσε το σετ στον Παναθηναϊκό για το 2-2.

5ο σετ: Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα, προηγήθηκε 3-1 και παρά την ισοφάριση (5-5) του Παναθηναϊκού κατάφερε και ξέφυγε (5-8) με άσσο του Ντιάτσκοφ και μπλοκ του Σμαραγδή. Δύο πόντοι από τον Κούκ και μπλοκ του Πανταλέων έφεραν το ματς στα ίσια (8-8) και ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά 10-9 με τον Πανταλέων, αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε και έφερε το ματς στο 11-11. Με σερί 3-0 και με τον Χριστοφιδέλη στο σερβίς οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο σετ μπολ (11-14) με μπλοκ του Γιούρισιτς και επίθεση του Ντιάτσκοφ και τελικά με νέα επίθεση του Ουκρανού λίγο αργότερα έφυγαν νικητές από την Κυψέλη με 15-12 και 3-2 σετ.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος - Μυλωνάκης