Τρίτη 23 Δεκεμβρίου 2014

Το γκολ της χρονιάς στο Περού ήρθε στον τελικό!(video)

Πρωταθλήτρια  στο Περού αναδείχθηκε η Σπόρτινγκ Κριστάλ  αλλά για να φθάσει στην κατάκτηση του τροπαίου χρειάστηκαν τρία ματς κόντρα στην Χουάν Αουρίχ με το τελευταίο μάλιστα παιχνίδι να κρίνεται στην παράταση.
Η πρώτη πράξη στην έδρα της αντιπάλου της τις  βρήκε ισόπαλες 2-2 ενώ λίγες ημέρες αργότερα στη  δική της έμειναν στο 0-0. Έτσι χρειάστηκε ένα 3ο παιχνίδι αυτή τη φορά σ’ ουδέτερο γήπεδο, το  «Εστάδιο Μανίκε» της πόλης Τρουχίγιο όπου  ξανά τα 90 λεπτά της κανονικής διάρκειας δεν ανέδειξαν νικητή.
Η τυπικά φιλοξενούμενη Χουάν Αουρίχ προηγήθηκε δις με το 2ο της γκολ που πέτυχε  στο 43’ ο Τζούνιορ Βίζα να είναι από εκείνα που  ενθουσιάζουν τους πάντες και γεμίζουν τα γήπεδα. Ο 29χρονος μέσος με εξαιρετικό κοντρόλ και ανάποδο ψαλίδι έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του αιφνιδιασμένου    γκολκίπερ της Σπόρτινγκ Ντιέγκο Πένι.
Όμως η τελευταία γέλασε τελευταία καθώς όχι μόνον ισοφάρισε  στο 67’ με τον Οράσιο Καλκατέρα αλλά και πήρε τον τίτλο χάρη στο γκολ του Εντίνσον Τσάβεζ στο 110’.

*Πηγή: onsports.gr*