Τρίτη 27 Ιανουαρίου 2015

«Σβηστός» στην Πόλη!!

Χωρίς να… αγχωθεί ιδιαίτερα από τον Απόλλωνα, ο Ολυμπιακός επικράτησε 67-56 στην Πάτρα και πλέον στρέφεται στο δύσκολο εκτός έδρας ματς με την Αναντολού Εφές.

«Σβηστός» στην Πόλη!
Επαγγελματική νίκη από τον Ολυμπιακό! Παίζοντας πολύ καλή άμυνα, αλλά χωρίς να πατήσουν αρκετά το… γκάζι, οι «ερυθρόλευκοι» έφυγαν με το «διπλό» από την Πάτρα, επικρατώντας 67-56 του Απόλλωνα και πλέον το μυαλό τους... ταξιδεύει ήδη στην Κωνσταντινούπολη και την αναμέτρηση με την Αναντολού Εφές.

Για άλλη μία φορά οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου «μοίρασαν» το σκοράρισμα, με τον Λοτζέσκι να είχε 13 πόντους, τον Πρίντεζη να σταματά στους 12 και τον Βασίλη Σπανούλη να τελειώνει το ματς με 10 πόντους και 7 ασίστ.

Από τους Πατρινούς κορυφαίος ήταν ο Ελ-Αμίν με 21 πόντους, ενώ ο Γάιος Σκορδίλης είχε πολύ καλή παρουσία μέσα στη ρακέτα, πετυχαίνοντας 12 πόντους.

Με κεκτημένη ταχύτητα από την καλή εμφάνιση κόντρα στη Λαμποράλ Κούτσα, ο Βασίλης Σπανούλης ήταν αυτός που… μονοπωλούσε το σκοράρισμα και τη δημιουργία (με αποδέκτη τον Ντάνστον) τον Ολυμπιακό. Ωστόσο, αυτό δεν ήταν αρκετό για τους «ερυθρόλευκους», καθώς ο Απόλλων εκμεταλλευόμενος τα επιθετικά ριμπάουντ δεν άφησε τη διαφορά να ξεφύγει (10-11). Στα τελευταία τέσσερα λεπτά και οι δύο ομάδες ήταν άστοχες, με αποτέλεσμα το σκορ να κλείσει το 13-14, με εκατέρωθεν εύστοχες ελεύθερες βολές.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός με την καλή του άμυνα κατάφερε να ελέγξει το ματς και με τους Πρίντεζη και Λοτζέσκι να έρχονται «ζεστοί» από τον πάγκο, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έφτασαν στο +8 (18-26). Ο Σκορδίλης ήταν αρκετά αποτελεσματικός στη ρακέτα για τον Απόλλωνα, ωστόσο ο Αμερικανός με το βελγικό διαβατήριο ήταν… καυτός από την περιφέρεια με τη διαφορά να πηγαίνει στους εννιά πόντους (22-31). Έτσι και με το… μοντέλο αυτό να έχει αποδώσει καλά, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι 34-24.

inner

Με τη… γνώστη «σφιχτή» άμυνα και με καλή κυκλοφορία της μπάλας, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε στο δεύτερο ημίχρονο με ένα σερί 7-0 πηγαίνοντας στο +17 (24-41), ενώ συνεχίζοντας στο ίδιο μοτίβο μέχρι τα μισά της περιόδου, η διαφορά πήγε ακόμα και στους 22 πόντους (27-49). Όμως, ο Απόλλων δεν τα… παράτησε και βλέποντας τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου να χαλαρώνουν, με τις «εμπνεύσεις» του Ελ-Αμίν έκανε ένα σερί 12-0, φέρνοντας το ματς στους δέκα (39-49), με το τέλος της τρίτης περιόδου να βρίσκει τους φιλοξενούμενους με το υπέρ τους 51-39.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός έδειξε την απαραίτητη σοβαρότητα και όχι μόνο δεν άφησε να πέσει η διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό, αλλά περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος την έφτασε ακόμα και στο +17 (46-63). Παρ’ όλα αυτά, στον εναπομείναντα χρόνο οι «ερυθρόλευκοι» ήθελαν να… νευριάσουν τον Γιάννη Σφαιρόπουλο, καθώς χαλάρωσαν αρκετά, με αποτέλεσμα ο Απόλλων να κάνει ένα σερί 9-0 και να κάνει το 55-63, αλλά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και έφτασαν στη νίκη με το τελικό 67-56.

Τα δεκάλεπτα: 13-14, 24-34, 39-51, 56-67.

Απόλλων Πάτρας (Βετούλας): Σκορδίλης 12, Αργυρόπουλος 2, Γκάλογουεϊ 1, Πεν 5 (1), Φιτζπάτρικ 8 (2), Αντωνάκης, Μπατής, Ελ-Αμίν 21 (3), Μολφέτας, Γεωργαλλής 6 (1).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 4 (8ριμπ), Χάντερ 4, Ντάνστον 9 (4ριμπ, 2κοψ), Σπανούλης 10 (2τριπ, 7ασ), Ντάρντεν 5 (5ριμπ), Σλούκας 4 (1), Λοτζέσκι 13 (3τριπ, 2ριμπ), Πρίντεζης 12 (2τριπ), Μάντζαρης 6 (1τριπ, 3ριμπ, 1ασ), Κατσίβελης.

* Λίγο πριν την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι ΚΑΕ Απόλλων Πάτρας και Ολυμπιακός βράβευσαν τον Νίκο Αργυρόπουλο για την 300ή συμμετοχή του στα παρκέ της Α1.