Τρίτη 27 Ιανουαρίου 2015

Με χειρουργική ακρίβεια η Νάπολι!! (video)

Δεν έπεισε, όμως αυτό που ήθελε το πήρε. Η Νάπολι λύγισε 2-1 την Τζένοα, με τον διαιτητή να κλέβει την παράσταση, κατοχυρώνοντας γκολ-οφσάιντ και σφυρίζοντας ανύπαρκτο πέναλτι υπέρ των «παρτενοπέι».

Με χειρουργική ακρίβεια η Νάπολι! (video)
Με νύχια και με δόντια κατάφερε να συνεχίσει σε τροχιά νικών η Νάπολι. Οι «παρτενοπέι» επικράτησαν δύσκολα με σκορ 2-1 στην έδρα τους απέναντι στην Τζένοα, στο ματς που έκλεινε την 20η αγωνιστική της Serie A.

Η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ μπήκε πολύ δυνατά στο «Σαν Πάολο», όμως τελικά κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με ένα γκολ που δεν θα έπρεπε να είχε μετρήσει. Ο Καγεχιόν έκανε σουτ έξω από την περιοχή ο Περίν δεν απομάκρυνε σωστά και στη συνέχεια της φάσης ο Ιγκουαΐν έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα (7’), αλλά βρισκόμενος λίγο πιο μπροστά από τον αντίπαλο αμυντικό. Παρά το γρήγορο τέρμα, οι γηπεδούχοι δεν είχαν ανάλογη συνέχεια, καθώς πάρα την κατοχή της μπάλας δεν απειλούσαν ιδιαίτερα. Αντίθετα, η Τζένοα, έχοντας και τον Γιάννη Φετφατζίδη (βγήκε αλλαγή στο 53’) στο αρχικό της σχήμα, έδειξε να βολεύεται με τις αντεπιθέσεις και δημιούργησε αρκετά προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα.

Τελικά, ήρθε και η δικαίωση για τους Γενοβέζους, που απάντησαν με τον Φαλκέ στο 56ο λεπτό. Η αντίδραση της Νάπολι ήταν σωστή, αφού πάτησε άμεσα γκάζι και «άγγιξε» το 2-1, έχοντας δοκάρι με τον Χάμσικ. Η λύση δόθηκε… από το πουθενά. Έπειτα από κόρνερ, ο διαιτητής Καλβαρέσε υπέδειξε παράβαση στον Ραούλ Αλμπιόλ, δείχνοντας την «άσπρη βούλα», όμως το ριπλέι της φάσης δεν τον δικαιώνει, καθώς το μαρκάρισμα είναι καθαρό. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ιγκουαΐν, ο οποίος έκανε το 2-1 στο 75’. Στα τελευταία λεπτά η Τζένοα, έδειξε να έχει ξεμείνει από «ανάσες» και οι γηπεδούχοι υπερασπίστηκαν εύκολα το προβάδισμά τους.