Τρίτη 27 Ιανουαρίου 2015

Ουντινέζε… αργά και βασανιστικά!!

Μπορεί στο Κύπελλο με τη Νάπολι να λύγισε στα πέναλτι, όμως η Έμπολι δεν χαμογέλασε. Η Ουντινέζε, αν και αγωνίστηκε με 10 λόγω αποβολής του Παναγιώτη Κονέ, έφυγε με το τρίποντο 2-1 από το «Καστελάνι».

Ουντινέζε… αργά και βασανιστικά
Αυτή τη φορά… επιβίωσε. Παρά τα δύσκολα που βρήκε απέναντί της στο «Καστελάνι», η Ουντινέζε αυτή τη φορά χαμογέλασε και έφυγε με σημαντική εκτός έδρας νίκη, 2-1, απέναντι στην Έμπολι.

Το σκορ άνοιξε ο Ντι Νατάλε στο 19ο λεπτό, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι γηπεδούχοι πίεσαν και οι παίκτες του Στραματσιόνι δεν άργησαν να κάνουν το λάθος, δίνοντας την ευκαιρία στον Σαπονάρα να ισοφαρίσει στο 37’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν πιο συντηρητικό, όμως η λύση τελικά δόθηκε για την Ουντινέζε, χάρη στο πανέμορφο τέρμα του Βίντμερ στο 60’.

Το φινάλε ήταν δραματικό, οι φιλοξενούμενοι έχασαν τον Παναγιώτη Κονέ με δύο κίτρινες κάρτες μέσα σε λιγότερο από ένα τέταρτο (61’ και 74’), με αποτέλεσμα να περάσουν δύσκολες ώρες μέχρι να «κλειδώσουν» τη νίκη.