Κυριακή 1 Νοεμβρίου 2015

Με φόρα ο ΠΑΟΚ…!!

Ο «δικέφαλος» του Βορρά νίκησε με 3-1 σετ στην Κυψέλη τον Παναθηναϊκό στην πρεμιέρα της Volleyleague και ξεκίνησε με φόρα τις φετινές του υποχρεώσεις, ως νταμπλούχος Ελλάδας.

Με φόρα ο ΠΑΟΚ…

Με κορυφαίους και πρώτους σκόρερ τους Κουβανούς Τσεπέδα (28 πόντους με ευστοχία 57%) και Χιμένες (23 πόντοι με 58%) ο ΠΑΟΚ πήρε ένα σημαντικό τρίποντο στο άδεια λόγω τιμωρία έδρα των «πρασίνων». Η ομάδα του Νίκι Ζελιάσκοφ, παρά τις αλλαγές που έκανε στο βασικό σχήμα, έδειξε ότι και φέτος θα είναι βασική διεκδικήτρια των εγχώριων τίτλων.

Από την άλλη πλευρά ο Παναθηναϊκός είχε σε καταπληκτική ημέρα τον Φερέιρα που είχε 28 πόντους με τρομερό ποσοστό (70%) ευστοχίας. Οι «πράσινοι» ήταν αρκετά ανταγωνιστικοί και σίγουρα έφυγαν από το γήπεδο ικανοποιημένοι από την προσπάθεια.
Αν μάλιστα είχαν σε καλύτερη ημέρα τον Βούλγαρο ακραίο Σιμεόνοφ (μόλις 6 πόντοι με 5/17, ποσοστό 23%) ίσως κατάφεραν να πάρουν κάτι καλύτερο από το σημερινό παιχνίδι.

1ο σετ: Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε 8-5 με τον Γκιμαράες, ωστόσο η αγωνιστική άνοδος του Τσεπέδα συνδυάστηκε και με την βελτίωση του ΠΑΟΚ που γύρισε το ματς και έφτασε πρώτος στο δεύτερο τεχνικό ταιμ αουτ (13-16) με δύο συνεχόμενα μπλοκ του Κουρνέτα. Ο Παντακίδης έβαλε για πρώτη φορά στο +5 (15-20) τον «δικέφαλο», ο οποίος έφτασε στο 19-25 με τον Κουβανό διαγώνιο.

2ο σετ: Ισορροπημένο σετ με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Καμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει έστω και με δύο πόντους διαφορά, η μόνη που τα κατάφερε ήταν ο Παναθηναϊκός και αυτή ήταν που κέρδισε και το σετ. Το 20-21 με άσσο του Εφραιμίδη έγινε 24-22 για τους «πράσινους» με δύο πόντους του Φερέιρα, ενώ ο Μαρούλης έβγαλε καταπληκτική άμυνα στο 23-22, δίνοντας την ευκαιρία στον Βραζιλιάνο να δώσει… αέρα δύο πόντων στους γηπεδούχους. Το σετ τελείωσε με λάθος επίθεση του Τσεπέδα.

3ο σετ: Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ καλύτερα και με τον Γκεοργκίεφ ξέφυγε με 4-9. Ο Παναθηναϊκός όσο περνούσε η ώρα ψαλίδιζε την διαφορά. Αρχικά με τον Πανταλέων μείωσε 8-10 και στην συνέχεια 10-12 με μπλοκ του Μαρούλη στον Χιμένες. Ο ΠΑΟΚ άντεξε στην πίεση και διατήρησε την διαφορά, ενώ με τον Τσεπέδα την διεύρυνε (13-18, 14-19). Ο Κουβανός με δύο κακές επιλογές (στην μία έβαλε γκολ στο τέρμα του χάντμπολ από σερβίς και στην δεύτερη πέτυχε την επόπτρια) ξαναέβαλε στο ματς τους γηπεδούχους που μείωσαν σε 16-19. Ο Παναθηναϊκός μείωσε ακόμα περισσότερο (19-21) και έφτασε σε απόσταση αναπνοής (21-22), αλλά ο Χιμένες έδωσε τις λύσεις και ο ΠΑΟΚ πήρε το σετ με 22-25.

4ο σετ: Το πιο ενδιαφέρον σετ του παιχνιδιού με τον Παναθηναϊκό να ξεκινάει ιδανικά (5-1, 7-3, 11-7) και τον ΠΑΟΚ να συνέρχεται προς τα μέσα του σετ. Ο «δικέφαλος» πήρε… κεφάλι με 15-17 και 16-19, αλλά οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Έφτασαν πρώτοι στο σετ μπολ (24-23) με τον Φερέιρα και έχασαν ευκαιρία να πάρουν το σετ. Ο ΠΑΟΚ το εκμεταλλεύτηκε και με τον Τσεπέδα έκανε μία ακόμα ανατροπή, την τελευταία του αγώνα, φτάνοντας στο 25-27 και στο 1-3.

Τα σετ: 1-3 (19-25, 25-22, 22-25, 25-27) σε 112΄