Κυριακή 22 Νοεμβρίου 2015

Τον εκτέλεσε με τρίποντα!!

Τον εκτέλεσε με τρίποντα!

Μεγάλη νίκη 76-56 του Αρκαδικού επί του Απόλλωνα στην Πάτρα με τους φιλοξενούμενους να ευστοχούν σε 14 τρίποντα! Πρώτη εκτός έδρας επιτυχία για τους Αρκάδες.

Ο Αρκαδικός ήταν ο μεγάλος νικητής 76-56 στο ματς με τον Απόλλωνα στην Πάτρα. Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη έφτασαν την πρώτη τους εκτός έδρας επιτυχία έχοντας εξαιρετικά ποσοστά από τη γραμμή του τριπόντου.

Συνολικά ευστόχησαν 14 φορές από τις 19 προσπάθειες κάτι που είχε ως αποτέλεσμα όχι μόνο να έχουν το προβάδισμα στο σκορ αλλά και να αυξήσουν τη διαφορά από τα πρώτα κιόλας λεπτά της αναμέτρησης.

Ήδη στο 8ο λεπτό του αγώνα οι φιλοξενούμενοι είχαν ευστοχήσει σε τρία τρίποντα έχοντας φτάσει το σκορ στο 17-9 υπέρ τους και τη διαφορά στο +8. Ο Απόλλωνας προσπάθησε να αντιδράσει αλλά ποτέ δεν βρήκε τον τρόπο να σταματήσει τα τρίποντα του Αρκαδικού.

Στα μέσα της 2ης περιόδου η διαφορά είχε ανέβει στους 16 πόντους, και λίγο αργότερα είχε αγγίξει τους 20 πόντους (37-17).

Το ημίχρονο τελείωσε με τον Αρκαδικό να προηγείται με 14 (39-25) και τον Απόλλωνα να έχει τραγικά στατιστικά ειδικά από το τρίποντο έχοντας ευστοχήσει μόνο σε ένα από τις δέκα φορές που δοκίμασαν την τύχη τους.

Το σκηνικό δεν άλλαξε και στο δεύτερο ημίχρονο. Οι Αρκάδες έχοντας ψυχολογία συνέχισαν να είναι εύστοχοι από την περιφέρεια. Διατήρησαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό μέχρι και τους 18 πόντους και αργότερα στους 20 στη λήξη του αγώνα.

Κορυφαίος στο παρκέ ήταν ο Άντονι Άιρλαντ ο οποίος τελείωσε το ματς με 18 πόντους με 2/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα και 5/6 βολές. Καλή ήταν και η εμφάνιση του Βαν Όουστρουμ για τους νικητές, ο οποίος πέτυχε οκτώ πόντους και κατέβασε 11 ριμπάουντ. Ο Βεργίνης ήταν αυτός που προσπάθησε περισσότερο από τους πατρινούς.

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 25-39, 38-56, 56-76.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ: Βεργίνης 14 (1), Πάλμλαντ 11 (2), Ντάνκαν 5, Μέιερ 6, Γουντς 6, Αργυρόπουλος 2, Μαστρογιαννόπουλος, Αθανασούλας 4, Τσουπ, Κουζέλογλου 8 (1), Πέρι.

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ: Λαμπρόπουλος 13 (2/2 τρίπ.), Βαν Όοστρουμ 8 (2/4 τρίπ., 11 ριμπ.), Στεφανίδης 7 (1/2 τρίπ.), Μπράουν 6 (2/4 τρίπ.), Νουουτίνεν 11 (3/3 τρίπ.), Άιρλαντ 18 (3/3 τρίπ.), Καραμαλέγκος, Καββαδάς 10, Κοψαύτης, Κωνσταντίνου, Καλλινικίδης 3 (1/1 τρίπ.), Τζουγκαράκης.