Κυριακή 22 Νοεμβρίου 2015

Stop στη Σέλτικ!!

Απώλεια βαθμών για την πρωτοπόρο της Πρέμιερ Σκωτίας, Σέλτικ, που παραχώρησε 0-0 στην Κιλμάρνοκ, ωστόσο, τη γκέλα δεν εκμεταλλεύτηκε η Χαρτς, που έμεινε στο 1-1 με τη Νταντί.

Stop στη ΣέλτικΤέλος πήρε το νικηφόρο σερί πέντε αγώνων της Σέλτικ στο πρωτάθλημα της Πρέμιερ Σκωτίας. Η πρωτοπόρος υπέπεσε σε… γκέλα, καθώς παραχώρησε «λευκή» ισοπαλία στην Κιλμάρνοκ, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής. Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή και τις ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν, με αποτέλεσμα να χάσουν βαθμούς για δεύτερη φορά σε οχτώ εντός έδρας παιχνίδια.

Ωστόσο, τη γκέλα των «Κελτών» δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί η Χαρτς και να μειώσει τη διαφορά από την κορυφή. Η ομάδα του Εδιμβούργου έμεινε στο 1-1 με τη Νταντί και έτσι έμεινε στο -6. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 24ο λεπτό με τον Σούτσιν, με τον Λόι να διαμορφώνει στο 67’ το τελικό αποτέλεσμα.

Από εκεί και πέρα, η Σεντ Τζόνστον επιβεβαίωσε τον ρόλο του φαβορί στο εκτός έδρας παιχνίδι με τη Νταντί Γιουνάιτεντ, την οποία νίκησε με σκορ 2-1 και παρέμεινε στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Με γκολ του Στίβενσον στο 90ο λεπτό, η Πάρτικ «λύγισε» την αντίσταση της Ινβερνές με 2-1, ενώ η Ρος Κάουντι δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στη Μάδεργουελ, της οποίας επικράτησε εύκολα με 3-0.