Σάββατο 23 Ιανουαρίου 2016

Πάντα υπάρχει ένα ρεκόρ για τον Ολυμπιακό…

Ο Κώστας Νικολακόπουλος εξηγεί στο sport-fm.gr μία νέα πρόκληση που έχει ο Ολυμπιακός!

• Αυτό που εγώ ξέρω για την Ξάνθη είναι ότι Λουτσέσκου, δηλαδή εδώ κι ενάμιση χρόνο, βάζει δύσκολα σε κάθε μεγάλη ομάδα.

• Τα αποτελέσματά της διαδοχικά είναι με ΠΑΟΚ 4-2 μέσα, με Παναθηναϊκό 4-2 μέσα, με Παναθηναϊκό 1-1 μέσα και 1-0 έξω (Κύπελλο), με ΠΑΟΚ 1-2 έξω, με Παναθηναϊκό 0-2 έξω (το δεύτερο στις καθυστερήσεις με πέναλτι), με ΑΕΚ 0-0 μέσα, με Παναθηναϊκό 0-1 μέσα (στο 83’), με ΑΕΚ 0-1 μέσα (Κύπελλο), με ΑΕΚ 1-2 έξω (με χαμένο πέναλτι της Ξάνθης), με ΠΑΟΚ 1-1 μέσα.

• Σύνολο σε 11 αγώνες με ΠΑΟ, ΠΑΟΚ κι ΑΕΚ τρεις νίκες, τρεις ισοπαλίες και πέντε ήττες στο νήμα! Πλήρως ανταγωνιστική. Με Κλέϊτον μέσα, τους έκανε πλάκα…

• Με τον Ολυμπιακό δεν τα καταφέρνει το ίδιο. Έχει χάσει όλα τα ματς, αλλά με εξαίρεση το περσινό 3-1 στο ντεμπούτο του Βίτορ Περέϊρα στον Ολυμπιακό, ήταν σε όλα ανταγωνιστική για 65-70 λεπτά κι έχανε εκεί προς το τέλος από την κλάση παικταράδων όπως ο Τσόρι κι ο Φορτούνης…

• Τέλος πάντων, θα έχει ενδιαφέρον κι απόψε το ματς, λέω εγώ. Κι ο Ολυμπιακός δεν μπορεί παρά να έχει κίνητρο. Ολυμπιακός και χωρίς κίνητρο δεν γίνεται!

• Να σας βρω εγώ ένα; Να συνεχίσει η ομάδα το πολύ ωραίο νικηφόρο σερί που έχει στο Καραϊσκάκη εδώ και 13,5 μήνες στο ελληνικό πρωτάθλημα! Μετά το 2-2 με τον ΠΑΣ στις 6 Δεκέμβρη, ο Ολυμπιακός έχει μόνο νίκες στο σπίτι του! Συνολικά 18! Με γκολ 51 υπέρ και 6 κατά!