Σάββατο 23 Ιανουαρίου 2016

Απτόητη Φενέρ παρά τις τάσεις... αυτοκτονίας!

Απτόητη Φενέρ παρά τις τάσεις... αυτοκτονίας

Πήγε να πάθει μέγα κάζο, αφού ο περίπατος μετατράπηκε... απ' το πουθενά σε ντέρμπι, αλλά εν τέλει η Φενέρμπαχτσε έφτασε στη νίκη επί της Νταρουσάφακα (106-100) και προελαύνει με 4x4 στο Top-16.

Σκορ αλά NBA και παραλίγο θρίλερ βγαλμένο απ' την άλλη άκρη του Ατλαντικού!

Η Φενέρμπαχτσε είχε... από τα αποδυτήρια διψήφιες διαφορές κόντρα στη Νταρουσάφακα, ωστόσο στο τελευταίο δίλεπτο «εξαφανίστηκε» από το παρκέ, με τους γηπεδούχους να πλησιάζουν μέχρι και τους τέσσερις, αλλά εν τέλει η ομάδα του Ζοτς δεν αυτοκτόνησε και επικράτησε 106-100!

Έτσι έκανε το 4x4 στον όμιλο του Παναθηναϊκού και πάει... καρφιά για πλεονέκτημα. Από την άλλη, οι ηττημένοι παραμένουν πλέον οι μόνοι χωρίς ροζ φύλλο αγώνα στο Top-16. Κορυφαίοι των νικητών οι Ντίξον (24π.), Ούντο (21π.) και Βέσελι (16π.). Σε σχεδόν 15' ο Σλούκας μέτρησε 6 πόντους, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 λάθη.

Το κρεσέντο του αγώνα ήταν... τρελό εξ' αρχής. Ο Ντίξον είχε 5/6 τρίποντα στην πρώτη περίοδο και φυσιολογικά έφτασε στους 37 πόντους η Φενέρ μέσα σε μόλις δέκα λεπτά, με την Νταρουσάφακα να βάζει 24, αλλά να μην μπορεί να ακολουθήσει... τόσο ψηλά. Η διαφορά μέχρι και το 38' ήταν μόνιμα σε διψήφια επίπεδα, με τους παίκτες του Ομπράντοβιτς να είναι άνετοι και να οδεύουν χαλαρά στη νίκη. Ενδεικτικό το 73-90 στο 33'! Έλα όμως που είχε... ζουμί ο αγώνας από το πουθενά! Οι γηπεδούχοι με αντεπίθεση διαρκείας και εκμεταλλευόμενοι το χαλάρωμα της Φενέρ, μείωσαν σε 90-98! Οι φιλοξενούμενοι τα είχαν... χαμένα και η Νταρουσάφακα πλησίασε ακόμα και στους τέσσερις (96-100), ένα λεπτό πριν το τέλος. Το γκολ-φάουλ του Ντατόμε και το άστοχο καλάθι του Χαραγκόντι δεν επέτρεψαν μεγαλύτερο θρίλερ και η Φενέρμπαχτσε πήρε τη νίκη με το τελικό 100-106.

Τα δεκάλεπτα: 24-37, 51-62, 73-86, 100-106