Σάββατο 23 Ιανουαρίου 2016

Υπάρχει ζωή στην Καβάλα!!

Υπάρχει ζωή στην Καβάλα!

Επιβλητική νίκη, που της δίνει βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε η Καβάλα, που δεν άφησε κανένα περιθώριο στα Τρίκαλα και με κορυφαίο τον Ταπούτο επιβλήθηκε 90-72 στην 15η αγωνιστική της Basket League.

Με τον Ταπούτο να την οδηγεί σε μεγαλειώδη εμφάνιση η Καβάλα επιβλήθηκε 90-72 των Τρικάλων και πήρε μεγάλη βαθμολογική ανάσα στην 15η αγωνιστική της Basket League.

Οι Τρικαλινοί είχαν επιβλητική υπεροχή στο ματς, με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν κατά διαστήματα, όμως δεν κατάφεραν να «κλέψουν» σε κανένα σημείο το προβάδισμα.

Ο Χρήστος Ταπούτος ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της τρίτης φετινής νίκης των Τρικάλων με 27 πόντους, 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ εντυπωσιακή ήταν και η βοήθεια του Ουίλιαμς με 20 πόντους και 4 ριμπάουντ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Κοντζέρ με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ 1 κλέψιμο και 3 ασίστ.

Τα Τρίκαλα κράτησαν άνετα το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν μετά το 19-11. Κοντζέρ και Μπράουν το πήραν… πάνω τους και έφεραν το ματς στα ίσα (19-19) με ένα σερί οκτώ πόντων, με το μεγαλύτερο μέρος του δεκαλέπτου να είναι ισορροπημένο.

Το ελαφρύ προβάδισμα, όμως, που είχαν οι γηπεδούχοι εκτοξεύτηκε ξανά στους 12, με πρωταγωνιστή τον Ταπούτο, για το 41-32 του ημιχρόνου. Τα Τρίκαλα «ξύπνησαν» ξανά λίγο πριν το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου, μειώνοντας ξανά στον πόντο (54-53), αλλά Κοστόφ και Κρόμαχ τους απομάκρυναν. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να μπουν ξανά στο παιχνίδι, με το ξέσπασμα της Καβάλας να μετατρέπει τη νίκη σε θρίαμβο.

Τα δεκάλεπτα:19-17, 41-32, 58-55, 90-72

Καβάλα (Γιατζόγλου): Λέιζερ 7, Ουίλιαμς 20, ΜακΚί 2, Κρόμαχ 13, Ταπούτος 27, Σταμπουλής 3, Κοστόφ 18.

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Καδουγκάν 9, Τσιάρας 11, Κοντζέρ 20 Βίλχαμσον 5, Καλές 4, Ρόμπινσον 3, Καλογιαννίδης 2, Μπράουν 18.