Σάββατο 23 Ιανουαρίου 2016

Είδε… αστεράκια η Μάλαγα!!

Είδε… αστεράκια η Μάλαγα!

Επιβλητικός ήταν ο Ερυθρός Αστέρας κόντρα στην Ουνικάχα Μάλαγα, επικρατώντας 87-73 στην «Χάλα Πιονίρ» για τη δεύτερη νίκη του στο Top16 της Ευρωλίγκας.

Απόλυτος κυρίαρχος ήταν ο Ερυθρός Αστέρας στην αναμέτρηση με την Ουνικάχα Μάλαγα, καθώς επικράτησε 87-73 και έτσι έφτασε στη δεύτερη νίκη του στο Top16 της Ευρωλίγκας.

Ήδη από το πρώτο ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι» είχαν χτίσει μία διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (41-31), με τον Γιόβιτς να ήταν πρώτος σκόρερ με 15 πόντους, ενώ από την ομάδα του Πλάθα ξεχώρισε ο Σμιθ με 11.

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο έδειξε ο Ερυθρός Αστέρας τις προθέσεις του, κλείνοντάς το στο +7 (21-14). Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, με τους «ερυθρόλευκους» να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το +10 (41-31).

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι παίκτες του Ράντονιτς διατηρούσαν τον έλεγχο του ματς, αλλά και τη διαφορά (60-50), με τον Σμιθ απλά να διαμορφώνει το 60-53 στο τέλος. Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, η Μάλαγα έριξε τη διαφορά στους τρεις πόντους (60-57), αλλά οι Σέρβοι στη συνέχεια συνήλθαν και έτσι έφτασαν στη νίκη με το τελικό 87-73.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 41-31, 60-53, 87-73

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Κίνσεϊ 3, Ρέμπιτς, Ντάνγκουμπιτς 7 (1), Λάζιτς 9 (2), Σίμανιτς, Μίσιτς 7 (1), Σιμόνοβιτς 12 (4), Γκούντουριτς 13 (1), Γιόβιτς 15 (1), Μίλερ 7 (1), Τσίρμπες 10, Στίματς 4.

Ουνικάχα Μάλαγα (Πλάθα): Τζάκσον 7 (1), Ντίαθ 7 (1), Χέντριξ 2, Τόμας 9 (1), Ντίεθ, Σουάρεθ 4, Σμιθ 11 (3), Νέντοβιτς 9, Βάσκεθ 8, Κουζμίνσκας 6 (1), Νέλσον 4, Κούλεϊ 6.