Δευτέρα 4 Ιανουαρίου 2016

Κατέβασε ρολά ο Μανταντά!!

Κατέβασε ρολά ο Μανταντά!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ματαντά που έπιασε τρία πέναλτι η Μαρσέιγ πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Γαλλίας επικρατώντας 3-1 (0-0 μετά την παράταση) της Καέν στη «ρώσικη ρουλέτα».

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Γαλλία άρπαξε μέσα από τα χέρια της Καέν η Μαρσέιγ.

Αν και έπαιζε με δέκα παίκτες από το 62' λόγω αποβολής του Ρεκίκ, οι φιλοξενούμενοι άντεξαν στην πίεση των γηπεδούχων που πραγματοποιούν φέτος εξαιρετική χρονιά και ήταν εκείνοι που εκμεταλλευόμενοι και το αριθμητικό πλεονέκτημα έκαναν περισσότερες φάσεις για γκολ.

Ωστόσο ο Μανταντά ήταν εκεί για να τους σταματήσει τόσο στην κανονική διάρκεια του αγώνα όσο και στην παράταση (0-0), αν και όπως αποδείχθηκε, κράταγε το καλύτερο για το τέλος.

Ο 30χρονος Γάλλος διεθνής γκολκίπερ κατάφερε να αποκρούσει τρεις εκτελέσεις των Μπεσά, Μπεν Γιουσεφ και Φερέ κι έτσι με τελικό σκορ 3-1 η ομάδα της Μασσαλίας πήρε την πρόκριση για τον επόμενο γύρο.