Δευτέρα 4 Ιανουαρίου 2016

Αφιονισμένοι Μπάτλερ και Αφλάλο!!

Αφιονισμένοι Μπάτλερ και Αφλάλο

Τρομερά ματς έκαναν Τζίμι Μπάτλερ και Άρον Αφλάλο οδηγώντας Μπουλς και Νικς αντίστοιχα σε νίκες απέναντι σε Ράπτορς (113-115) και Χοκς (111-97). Ξεπέρασε το ρεκόρ του Τζόρνταν ο πρώτος.

Οι Μπουλς κυνηγούσαν για όλο το παιχνίδι στο σκορ, αλλά στο τελευταίο λεπτό πέρασαν μπροστά και επικράτησαν των Ράπτορς 115-113 στο Τορόντο. Ο Τζίμι Μπάτλερ μετά από ένα κακό πρώτο ημίχρονο με δύο πόντους, πέτυχε 21 στο τρίτο δωδεκάλεπτο και άλλους 17 στο τέταρτο. Μάλιστα με δικό του τρίποντο στα 30,9’’ πριν το τέλος το Σικάγο (που έπαιξε χωρίς Ρόουζ και Νοά) πήρε το πρώτο του προβάδισμα (111-112) και κράτησε τη νίκη, καθώς το τρίποντο του ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν στην εκπνοή δεν βρήκε στόχο.

Ο Μπάτλερ τελείωσε το ματς με 42 πόντους, έναν λιγότερο από το φετινό του ρεκόρ και εξαιρετικά ποσοστά (10/11 βολές, 13/20 δίποντα, 2/3 τρίποντα). Μάλιστα οι 40 πόντοι που πέτυχε στο δεύτερο ημίχρονο είναι νέο ρεκόρ για τους Μπουλς ξεπερνώντας τους 39 του Μάικλ Τζόρνταν από το 1988. Σπουδαία δουλειά έκανε και ο Πάου Γκασόλ με 19 πόντους, 13 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 4 τάπες. Ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν είχε 24 πόντους, ενώ οι Κάιλ Λάουρι και Λουίς Σκόλα από 22 για τους Ράπτορς, που μετρούν επτά σερί ήττες από τους Μπουλς.

Δωδεκάλεπτα: 26-26, 60-48, 87-81, 113-115.
inner

Ο Καρμέλο Άντονι έμεινε στους 9 και ο Κρίσταπς Πορζίνγκις στους 4 πόντους, αλλά οι Νικς είχαν έναν σεληνιασμένο Άρον Αφλάλο και νίκησαν με 111-97 τους Χοκς. Ο έμπειρος σούτινγκ γκαρντ είχε 33 πόντους με 6/7 τρίποντα και 7/9 δίποντα οδηγώντας τους γηπεδούχους παίρνοντας ρεβάνς για τις δύο φετινές ήττες τους από την Ατλάντα.

Δωδεκάλεπτα: 22-21, 55-45, 86-76, 111-97.