Παρασκευή 26 Φεβρουαρίου 2016

Όπως και να ΄χει... ντέρμπι!!

Η μεγάλη «μάχη» ανάμεσα σε Λιόν και Παρί Σεν Ζερμέν δεσπόζει στην 28η αγωνιστική της Ligue 1, με τους γηπεδούχους να κυνηγούν την πρώτη τους νίκη για φέτος ύστερα από τρεις αποτυχημένες προσπάθειες.

Όπως και να ΄χει... ντέρμπι
Σπουδαία αναμέτρηση, η οποία πάντως έχει μονόπλευρο βαθμολογικό ενδιαφέρον, περιλαμβάνει το πρόγραμμα της 28ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος.

Λιόν και Παρί θα αναμετρηθούν για τέταρτη φορά στην τρέχουσα αγωνιστική περίοδο, καθώς συναντήθηκαν και στο Λιγκ Καπ και στα προηγούμενα τρία ραντεβού τους, η ομάδα του Λοράν Μπλαν πέτυχε ισάριθμες νίκες.

Στο ματς του πρώτου γύρου, οι πρωταθλητές έκαναν επίδειξη δύναμης, σκορπώντας με 5-1 τους φιλοξενούμενους. Το επόμενο τους ματς ήταν πιο αμφίρροπο, καθώς μπορεί ο νικητής να ήταν ίδιος, αλλά η Παρί επικράτησε 2-1 με δυσκολία, όπως μαρτυράει το αποτέλεσμα και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Λιγκ Καπ. Όπως συνέβη και στο Κύπελλο, όπου πατώντας γκάζι στο δεύτερο μέρος οι Παριζιάνοι νίκησαν με 3-0 σημειώνοντας όλα τα τέρματα τους από το 62’ έως το 75ο λεπτό.

Δεν θα αγωνιστεί ο τραυματίας, Χαβιέ Παστόρε για τους φιλοξενούμενους. Από την άλλη πλευρά δεν προλαβαίνουν οι Τολισό, Ράφαελ, Φεκίρ και Καλουλού.

Παιχνίδι με μεγάλο ενδιαφέρον είναι κι αυτό της έκτης της βαθμολογίας, Ναντ, με τη δεύτερη, Μονακό. Οι γηπεδούχοι μετρούν τρεις σερί νίκες στο πρωτάθλημα και δεν έχουν χάσει μέσα στο 2016. Σε καμία από τις διοργανώσεις που έχουν πάρει μέρος.