Παρασκευή 26 Φεβρουαρίου 2016

Πάρτι μέσα στο σπίτι τους!!

Πάρτι μέσα στο σπίτι τους

Η Σαχτάρ επικράτησε 3-0 μέσα στην έδρα της Σάλκε, ενώ η Σπάρτα Πράγας πέρασε… αέρα (3-0) από το Κράσνονταρ και αμφότερες, προκρίθηκαν στους «16». Άνετο διπλό και η Βαλένθια (4-0) στη Ραπίντ Βιέννης.

Πάρτι μέσα στη Γερμανία έκανε η Σαχτάρ Ντόνετσκ που επικράτησε με 2-0 και σε συνδυασμό με το 0-0 του πρώτου αγώνα, πέρασε στη φάση των «16» του Europa League.

Οι Ουκρανοί προηγήθηκαν χάρις σε μια εκπληκτική έμπνευση του Μάρλος στο 26’, ο οποίος σκόραρε με εκπληκτικό τακουνάκι. Η Σαχτάρ έπαιζε πολύ έξυπνα, έκλεβε μπάλες στον χώρο του κέντρου, κτυπούσε στις αντεπιθέσεις και κάπως έτσι ήρθαν και τα δύο επόμενα τέρματά της. Στο 63’ ο Φερέιρα έκανε το 2-0 και στο 77’ ο Κοβαλένκο διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Με το ίδιο σκορ (3-0) πέρασε σαν σίφουνας από το Κράσνονταρ και στην επόμενη φάση, η Σπάρτα Πράγας, δείχνοντας ότι δεν πρέπει κανείς να την θεωρεί βατό αντίπαλο. Οι φιλοξενούμενοι χάρις σε ένα εκρηκτικό εξάλεπτο πέτυχαν δύο τέρματα με τους Μάρετσεκ και Φρίντεκ, καθαρίζοντας την πρόκριση. Το κερασάκι στην τούρτα, έβαλε στο 70’ ο Φατάι.

inner

«Πελατειακές» σχέσεις, απέκτησε η Βαλένθια με την Ραπίντ Βιέννης, που μετά την εξάρα του πρώτου ματς, αυτή τη φορά την φιλοδόρησε με 4 τέρματα -όλα στο δεύτερο ημίχρονο- στην Αυστρία. Προβάδισμα στις «νυχτερίδες» έδωσε στο 59’ ο Ροντρίγκο, ενώ ο Φεγκουλί τέσσερα λεπτά μετά έκανε το 2-0. Ο Πιάτι στο 72’ και ο Ρούμπεν Βέζο στο 88’, διαμόρφωσαν το τελικό 4-0.