Πέμπτη 25 Φεβρουαρίου 2016

«Δώρο» σε Παναθηναϊκό από Νταρουσάφακα!!

«Δώρο» σε Παναθηναϊκό από Νταρουσάφακα

Τη δεύτερη νίκη της στον 5ο όμιλο της Euroleague πανηγυρίζει η Νταρουσάφακα επικρατώντας 78-55 της Μάλαγα, ένα αποτέλεσμα το οποίο βολεύει και τον Παναθηναϊκό.

Το δικό της… νόμο κόντρα στη Μάλαγα επέβαλε η Νταρουσάφακα, επικρατώντας άνετα μέσα στην Τουρκία με 78-55, εξυπηρετώντας έτσι και τον Παναθηναϊκό, καθώς οι Ισπανοί μένουν πολύ πίσω στη διεκδίκηση μίας θέσης στην τετράδα.

Οι Τούρκοι καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς, δεν άφησαν κανένα περιθώριο αμφισβήτησης και όσο περνούσε η ώρα μεγάλωναν το εύρος της διαφοράς κόντρα στους Ισπανούς, φτάνοντας με «εκκωφαντικό» τρόπο στη δεύτερη νίκη τους στη διοργάνωση (2-6) και ξεπέρασαν τη Μάλαγα που έχει την ίδια επίδοση, αλλά υπερκάλυψαν τη διαφορά του πρώτου ματς (νίκη της Μάλαγα με +8).

Έπειτα από ένα σχετικά ισορροπημένο α’ δεκάλεπτο στο οποίο όμως η Νταρουσάφακα ήλεγχε απόλυτα το παιχνίδι (19-16), οι παίκτες του Οκτάι Μαχμούτι «έσφιξαν» την άμυνά τους και μέσω αυτής απέκτησαν ρυθμό και τελικά έκλεισαν το α’ ημίχρονο στην υψηλότερη διαφορά (37-28, +9) μέχρι σε αυτό το χρονικό σημείο.

Στην γ’ περίοδο η Μάλαγα έδειξε σημάδια αντίδρασης ρίχνοντας τη διαφορά στο -7 (43-36), αλλά αυτή και η τελευταία φορά που οι Ισπανοί είχαν επαφή με το σκορ, καθώς οι Τούρκοι πάτησαν το… γκάζι με και βελτιώνοντας και τα ποσοστά τους στα τρίποντα «εκτόξευσαν» τη διαφορά στο +14 (59-45) στο τέλος του δεκαλέπτου.

Το τελευταίο δεκάλεπτο αποτέλεσε απλά ένα πάρτι για την Νταρουσάφακα που με επιμέρους σκορ 19-10 στο εν λόγω χρονικό διάστημα «σφράγισαν» τη μεγάλη τους νίκη με διαφορά 23 πόντων.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Χαραγκόντι με 21 πόντους (3/3 τρίποντα), 8 ριμπάουντ και 26 στο σύστημα ranking και από κοντά σε απόδοση τον ακολούθησε ο Σλότερ με 11 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Οι μόνοι που διασώθηκαν από το «ναυάγιο» της Μάλαγα ήταν οι Κουζμίνσκας και Βάσκεθ που είχαν από 12 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 19-16, 37-28, 59-45, 78-55.

Νταρουσάφακα (Μαχμούτι): Ουίλμπεκιν 8 (2), Γιαγκμούρ 12 (2), Ρέντινγκ 6, Ερντέν 9, Μαρκοϊσβίλι 9, Γκόρντον 2, Αρσλάν, Σλότερ 11, Χαρανγκόντι 21, Μπιέλιτσα, Πρέλντζιτς.

Μάλαγα (Πλάθα): Τζάκσον 2, Ντίαθ 2, Χέντριξ 5, Τόμας 6, Ντίεθ 2, Σουάρεθ 5 (1), Νέντοβιτς, Βάσκεθ 12, Κουζμίνσκας 12 (2), Νέλσον 8, Κούλεϊ 1.