Πέμπτη 25 Φεβρουαρίου 2016

«Όργια» Τεόντοσιτς-Ντε Κολό και «εκδίκηση» η ΤΣΣΚΑ!!

«Όργια» Τεόντοσιτς-Ντε Κολό και «εκδίκηση» η ΤΣΣΚΑ!

Με τους Τεόντοσιτς-Ντε Κολό να κάνουν παπάδες (10 τρίποντα) και τους υπόλοιπους ν' ακολουθούν, η ΤΣΣΚΑ νίκησε 108-98(!) την Χίμκι, εδραιώθηκε στην κορυφή και εκδικήθηκε για την ήττα του πρώτου γύρου.

Ματς αλά NBA στη Ρωσία με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας να επικρατεί 108-98(!) της Χίμκι και να παίρνει εκδίκηση για την ήττα στον πρώτο γύρο (με το buzzer beater του Σβεντ).

Εδραιώνεται στην κορυφή του ομίλου του Ολυμπιακού η ομάδα του Ιτούδη που βελτίωσε το ρεκόρ της σε 6-2, την ώρα που η άλλη ρωσική ομάδα υπέστη τρίτη συνεχόμενη ήττα και έπεσε στο 4-4.

Τρομερά πράγματα από την δυάδα των Τεόντοσιτς-Ντε Κολό. Ο πρώτος σταμάτησε στους 26 πόντους με 6/9 τρίποντα, ενώ ο Γάλλος είχε 19 (4/8 τρίποντα) με 8 ασίστ! Από κοντά και ο Κουρμπάνοφ που έκανε θραύση κάτω από τη ρακέτα με 18 πόντους και 7/8 δίποντα. Από πλευράς ηττημένων 16 πόντους είχαν οι Ράις (12 ασίστ) και Σβεντ, αλλά δεν μπόρεσαν να αποτρέψουν την ήττα, αφού η ΤΣΣΚΑ σκόραρε όπως και όποτε ήθελε!

Το –αναμενόμενο- επιθετικό παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες ξεκίνησε νωρίς με βομβαρδιμό τριπόντων που έγραψε το 6-0 και 12-6 υπέρ της ΤΣΣΚΑ. Η ομάδα του Ιτούδη ήταν… άχαστη στην επίθεση –με την μπάλα να πηγαίνει σε απίστευτο ρυθμό πάνω, κάτω- και η διαφορά έφτασε νωρίς-νωρίς σε διψήφια επίπεδα, 16-6. Η Χίμκι βρήκε εκ νέου το χέρι της από τα 6,75 (σε ένα ρεσιτάλ τριπόντων στο ματς) και με επιμέρους σκορ 8-0, μείωσε σε 18-14. Οι παίκτες των δύο ομάδων έβλεπαν σαν… βαρέλι τα καλάθια, με τους γηπεδούχους να διατηρούν συνεχώς μια διαφορά (26-18), αλλά τους φιλοξενούμενους να μην τους επιτρέπουν να ξεφύγουν και να κλείνουν την πρώτη περίοδο στο… αλά NBA, 28-23.

Ο Τεόντοσιτς το πήρε προσωπικά (εκτελώντας και οργανώνοντας) στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου και κράτησε σε θέση «αφεντικού» την ΤΣΣΚΑ, 36-28. Οι γηπεδούχοι, όμως «κόλλησαν» στην επίθεση, ήταν επιπόλαιοι και πέτυχαν μόλις τέσσερις πόντους σε ισάριθμα λεπτά. Αποτέλεσμα αυτού; Η Χίμκι να φέρει «τούμπα» το παιχνίδι και να προηγηθεί με 40-41, χάρη στα περιφερειακά σουτ των Ράις-Ντράγκιτς, οι οποίοι πήραν «φωτιά» και… βομβάρδιζαν το αντίπαλο καλάθι. Η «ρωσική αρκούδα» έβγαλε.. καρδιά σε αυτό το σημείο και δεν άφησε να της φύγει ο έλεγχος του παιχνιδιού. Με τον Τζάκσον να κάνει καλή δουλειά στην επίθεση, η ΤΣΣΚΑ ανέκτησε τα ηνία (50-45) και τελικώς πήγε στα αποδυτήρια με διαφορά επτά πόντων, 53-46, χάρη σε μακρινό buzzer beater του Ντε Κολό!

Η Χίμκι προσπαθούσε να μείνει κοντά στο σκορ, αλλά Τεόντοσιτς και Ντε Κολό ήταν αποφασισμένοι για το αντίθετο, χτίζοντας διψήφια διαφορά μετά από πολύ ώρα, 60-50. Τα εναπομείναντα λεπτά της τρίτης περιόδου δεν έκρυβαν κάποια… ιδιαίτερη συγκίνηση. Η Χίμκι δεν μείωσε ποτέ κάτω απ’ τους επτά, η ΤΣΣΚΑ έφτασε μέχρι το +12 και τελικώς το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Ιτούδη να ‘χει «ασφάλεια» έντεκα πόντων, 77-66, χάρη κυρίως στον Τεόντοσιτς που σημείωσε 10 πόντους στη διάρκεια αυτού.

Όσο και να προσπαθούσαν οι φιλοξενούμενοι να ξαναμπούν στο «κόλπο», η ΤΣΣΚΑ συνέχιζε τον… βομβαρδισμό από τα 6,75 (πάντα με την πολύτιμη βοήθεια του Κουρμπάνοφ) και διατηρούσε άνετη τα ηνία του αγώνα, 87-73. Πέντε λεπτά πριν το τέλος, Κόπονεν και Σβεντ επιχείρησαν μια τελευταία αντεπίθεση, μειώνοντας σε 89-84 αλλά… ως εκεί! Ντε Κολό και Τεόντοσιτς πήραν ξανά το όπλο τους και με back to back τρίποντα… τελείωσαν την δουλειά, επαναφέροντας την ΤΣΣΚΑ σε διψήφια επίπεδα (95-84). Το τελευταίο τετράλεπτο είχε καθαρά τυπικό χαρακτήρα, με την απόσταση των δύο ομάδων να φτάνει και τους 16 πόντους (102-86), προτού δια χειρός Χάινς «υπογραφεί» το τελικό, που θύμισε σκορ από την άλλη άκρη του Ατλαντικού, 108-98.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Ντε Κολό 19 (4/8 τρίποντα, 8 ασίστ), Κουλάγκιν, Τεόντοσιτς 26 (6/9 τρίποντα), Φριτζόν 2, Τζάκσον 8, Λαζάρεφ, Φρίλαντ 1, Βοροντσέβιτς 7, Χίγκινς 6, Χριάπα 10 (11 ριμπάουντ), Κουρμπάνοφ 18 (7/8 δίποντα), Χάινς 11

Χίμκι: Ράις 16 (6/18 σουτ, 12 ασίστ), Σβεντ 16, Ντράγκιτς 12 (1/7 τρίποντα), Όγκουστιν 11 (5/7 δίποντα), Μπουν 6 (7 ριμπάουντ), Κοπόνεν 15, Μόνια 8, Χάνεϊκατ 8, Ντέιβις 6