Πέμπτη 25 Φεβρουαρίου 2016

Ο «καυτός» Γκέκας δεν έφερε την… άνοιξη!! (video)

Ο «καυτός» Γκέκας δεν έφερε την… άνοιξη (video)

Το πάλεψε πολύ, αλλά δεν κατάφερε να κάνει το «θαύμα» η Σιόν. Οι Ελβετοί του εξαιρετικού, Φάνη Γκέκα, ήρθαν 2-2 με την Μπράγκα στην Πορτογαλία και αποκλείστηκαν από τη συνέχεια του Europa League.

Στο τέλος χαμογέλασε η Μπράγκα! Η Σιόν απέσπασε ισοπαλία (2-2) από στην Πορτογαλία, αλλά την πρόκριση για τους
«16» του Europa League πήραν οι γηπεδούχοι που είχαν… κάβα από το πρώτο ματς το υπέρ τους 2-1.

Λίγο έλειψε ο Φάνης Γκέκας να φέρει μόνος του το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης, καθώς έδωσε δύο φορές προβάδισμα στην ομάδα του (16’, 29’). Μάλιστα, το πρώτο ήταν πανέμορφο, με τον Έλληνα φορ να στέλνει την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα με «αλήτικο» τρόπο, στέλνοντας την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα με τακουνάκι.

Η απάντηση ήρθε σχετικά γρήγορα από τους γηπεδούχους, με τον Ζόσουε να ευστοχεί από την άσπρη βούλα στο 27ο λεπτό. Η απάντηση ήρθε όμως περίπου δύο λεπτά αργότερα με τον με τον 35χρονο επιθετικό να «χτυπά» και πάλι.

Οι παίκτες της Μπράγκα κατάφεραν να διώξουν από πάνω τους το άγχος, καθώς ισοφάρισαν εκ νέου στο 48’, με τον Στοίκοβιτς και πήραν το σκορ που χρειαζόντουσαν για να συνεχίσουν στη διοργάνωση και το προστάτεψαν μέχρι τέλους.

Μπράγκα-Σιόν 2-2
(27’ Ζοσουέ πεν, 48’ Στοίκοβιτς/16’, 29’ Γκέκας)