Παρασκευή 19 Φεβρουαρίου 2016

Δεν προλάβαινε ο Γκέκας!!

Δεν προλάβαινε ο Γκέκας (video)

Διπλό για την Μπράγκα που νίκησε 1-2 την Σιόν στην έδρα της. Πάλεψαν οι Ελβετοί,ισοφάριζοντας με τον Κονάτε στο 53' αλλά ο Ρ.Σίλβα στο 61' έδωσε εκ νέου το προβάδισμα και τη νίκη στην Μπράγκα.

Σε ένα ζευγάρι στο οποίο η Μπράγκα ήταν το ξεκάθαρο φαβορί, το απέδειξε και στον αγωνιστικό χώρο παίρνοντας σπουδαίο διπλό στην έδρα της Σιόν. Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν με το πανέμορφο γκολ του Στοίλκοβιτς, μόλις στο 14ο λεπτό. Ο Σέρβος επιθετικός της Μπράγκας εκμεταλλεύτηκε την υπέροχη μακρινή μπαλιά του Αντρέ Πίντο και με σου στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Βάνινς.

Η Σιόν στη συνέχεια αντέδρασε, πήρε τον έλεγχο του αγώνα χωρίς όμως να καταφέρει να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Μάθις μέχρι την εκπνοή του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε όπως το πρώτο με την Σιόν να έχει την υπεροχή. Η υπεροχή της μεταφράστηκε σε γκολ στο 53ο λεπτό. Ο Κονάτε πήρε τη μπάλα μπήκε στην περιοχή και με εκπληκτική ντρίμπλα ζάλισε τον προσωπικό του αντίπαλο και με δεξί πλασέ έστειλε τη μπάλα να αναπαυθεί στη δεξιά γωνία του Μάθις.

Η χαρά των Ελβετών όμως δεν κράτησε πολύ. Η Μπράγκα οχτώ λεπτά μετά την ισοφάριση ξαναπήρε το προβάδισμα με το γκολ του Ράφα Σίλβα ο οποίος ελίχθηκε έξω από την περιοχή και με ωραίο σουτ νίκησε τον Βάνινς. Η Σιόν πίεσε στο τέλος για την ισοφάριση, ενώ στο 78ο λεπτό πέρασε και ο δικός μας Φάνης Γκέκας αλλά δεν κατάφερε να βοηθήσει την ομάδα του, αν και οι Πορτογάλοι έμειναν με 10 στις καθυστερήσεις λόγω αποβολής του Βούκσεβιτς.