Δευτέρα 22 Φεβρουαρίου 2016

Λευκή πετσέτα από Ρεάλ!! (video)

Λευκή πετσέτα από Ρεάλ! (video)

Ανήμπορη να διεκδικήσει το πρωτάθλημα η Ρεάλ. Αν και θα μπορούσε να το ‘χε τελειώσει πρόωρα το ματς, κάτι τέτοιο δε συνέβη και μένοντας στο 1-1 με την Μάλαγα, χρειάζεται κιάλια για να δει την Μπάρτσα.

Μάλλον μπήκε… ταφόπλακα στα όνειρα της Ρεάλ Μαδρίτης για κατάκτηση του πρωταθλήματος. Η βασίλισσα έμεινε στο 1-1 με την (πολύ καλή) Μάλαγα και παράλληλα στο -9 από την κορυφή και την Μπαρτσελόνα.

Μετά από ένα υποτονικό πρώτο ημίωρο, ο Κριστιάνο Ρονάλντο χρίστηκε σκόρερ στο 33’ με εντυπωσιακή κεφαλιά, αν και ήταν ένα μέτρο οφσάιντ. Όπως και να ‘χει και δίχως να αποδίδει καλό ποδόσφαιρο, η ομάδα της Μαδρίτης είχε πάρει τα ηνία του ματς. Και θα μπορούσε τρία λεπτά αργότερα να… κλειδώσει πρόωρα το τρίποντο, αλλά ο CR7 αστόχησε σε πέναλτι (ορθώς δόθηκε). Ή για την ακρίβεια του είπε «όχι» ο Καμενί!

Οι Ανδαλουσιάνοι, λοιπόν, έμειναν στο κόλπο ενός θετικού αποτελέσματος και στο δεύτερο μέρος έκαναν τη ζημιά. Με την άμυνα της Ρεάλ να… πιάνεται στον ύπνο και τον Αλμπεντόζα από κοντά στο 66’ να ισοφαρίζει σε 1-1. Και δεν ήθελε πολύ να συμβεί το απόλυτο πατατράκ, αν ο Νάβας στο 75’ δεν είχε βγάλει με φοβερό τρόπο την κεφαλιά του Τσάρλες. Στο τελευταίο τέταρτο η Ρεάλ πάλεψε για τη νίκη, έκλεισε στα καρέ της την αντίπαλό της, αλλά (έλειψε και ο Μπενζεμά) δεν είχε τον τρόπο. Και αρκέστηκε σε μια φλύαρη υπεροχή και ένα σουτ του Χάμες (που μπλόκαρε ο Καμενί στις καθυστερήσεις), με το 1-1 να μην αλλάζει και να την υποχρεώνει να πει… καληνύχτα στο πρωτάθλημα.