Σάββατο 19 Σεπτεμβρίου 2009

Οι «λύκοι» δάγκωσαν την Σάλκε

Σπουδαίο διπλό με 2-1 στην έδρα της Σάλκε πήρε η Βόλφσμπουργκ στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 6ης αγωνιστικής του γερμανικού πρωταθλήματος.
Με μεγάλο πρωταγωνιστή των Έντιν Τζέκο η πρωταθλήτρια Βόλφσμπουργκ «άλωσε» την «Βέλτινς Αρίνα» και επέστρεψε στις νίκες, βάζοντας τέλος στο αρνητικό σερί των τριών συνεχόμενων ηττών στο πρωτάθλημα.

Ο Βόσνιος επιθετικός άνοιξε το σκορ στο 55ο λεπτό για τους φιλοξενούμενους, όμως ο Ουβέδες ισοφάρισε στο 80'. Ο Έντιν Τζέκο, ωστόσο, είχε και πάλι την απάντηση καθώς ένα λεπτό αργότερα βρήκε δίχτυα και διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Βασίλης Πλιάτσικας αγωνίστηκε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα για τους γηπεδούχους ενώ ο Φέλιξ Μάγκατ βρέθηκε αντιμέτωπος με την ομάδα που οδήγησε στην κατάκτηση του πρωταθλήματος την περασμένη περίοδο.