Σάββατο 19 Σεπτεμβρίου 2009

Πέρασε και η Κροατία

Μετά την Γαλλία και η Κροτατία εξασφάλισε την παρουσία της στο Μουντοσμπάσκετ της Κωνσταντινούπολης μετά τη νίκη της με 76-69 επί της Ρωσίας.

Οι Κροάτες, αν και απογοητευμένοι, καθώς δεν είχαν περάσει ούτε 15 ώρες από τον αποκλεισμό τους από τη Σλοβενία, μπήκαν στο παιχνίδι έχοντας καλύτερο ρυθμό και με τους Ούκιτς και Κασούν να δίνουν τις λύσεις, προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 14-18. Οι Ρώσοι, όμως, αντέδρασαν στο δεύτερο δεκάλεπτο και έχοντας τον Μόνια σε εκπληκτική ημέρα, κατάφεραν να προηγηθούν 41-33 στο ημίχρονο έπειτα από ένα επιμέρους 27-15 στη δεύτερη περίοδο.

Οι παίκτες του Ρέπεσα, όμως, δεν εγκατέλειψαν το ματς. Εξάλλου, το κίνητρο ήταν μεγάλο. Ο νικητής έπαιρνε το εισιτήριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα που θα γίνει του χρόνου στην Τουρκία και έτσι η Κροατία επέστρεψε στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί με 47-53, αλλά οι Ρώσοι με ένα σερί 6-0 ισοφάρισαν 53-53 για να τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο με τους Κροάτες να προηγούνται 56-58.

Ο Μοζγκόφ κατάφερε να πάρει το πέμπτο φάουλ του Κασούν, αλλά οι Κροάτες δεν πτοήθηκαν που έχασαν τον «πύργο» τους. Ο Ούκιτς οργάνωνε και εκτελούσε εξαιρετικά, ο Ρόζιτς ανέλαβε πρωτοβουλίες και έτσι η Κροατία πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων, τρία λεπτά πριν το τέλος του ματς (65-69). Οι Ρώσοι μείωσαν, αλλά ο Ούκιτς με τρίποντο-μαχαιριά ένα λεπτό πριν το τέλος, έστειλε την παρέα του στο Παγκόσμιο της Τουρκίας…

Δεκάλεπτα: 14-18, 41-33, 56-58, 69-76

Ρωσία (Μπλατ): Βοροντσέβιτς 8, Μπίκοφ 8, Φριντζον 3, ΜακΚάρθι 9, Σοκόλοφ, Μόνια 18, Πονγκράσοφ 6, Ζοζούλιν 8, Μοζγκόφ 9.

Κροατία (Ρέπεσα): Ούκιτς 18, Κους 5, Πόποβιτς 8, Βούισιτς 2, Ρόζιτς 14, Πλάνινιτς 5, Στόιτς, Λόντσαρ 6, Μπάνιτς, Νίσεβιτς 6, Κασούν 12.